Изразът „докато смъртта ни раздели” вече няма да важи за българските данъчни служби.
Дори когато човек почине, пак ще трябва да се подава годишна декларация за доходите му и да се плащат дължимите налози. Със задължението ще бъдат натоварени наследниците на издъхналото лице. Това става ясно от новостите в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, публикувани от финансовото министерство.
Точният текст гласи, че годишната декларация ще се подава от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците или от техните законни представители.
Според родното законодателство, ако едно лице се съгласи да бъде наследник, това означава, че поема активите (имуществото) и пасивите (задълженията) на починалия. Тоест – наследникът ще трябва да погаси и последния данък общ доход на отпътувалия за оня свят.
Досега в нормативната уредба имаше „вратичка” за декларирането на доходите и плащането на данъците на починалите лица.
„Установяването на задължения в тези случаи се извършва само с ревизия, но действащият механизъм е изключително сложен за администриране и затруднява както данъчно задължените лица, така и администрацията”, се казва в мотивите на министерството.
И все пак данъчните ще проявят известна снизходителност към наследниците – годишната декларация за починалото лице ще може да се подаде и след срока от 30 април на следващата година, който важи за живите данъкоплатци, но не по-късно от 6 месеца след откриване на наследството.
И последно по темата – ако наследниците или заветниците са научили за доходите на починалия след изтичане на сроковете за подаване на годишната декларация, те трябва да ги декларират в едномесечен срок от узнаването. В тези случаи дължимият данък ще се преизчислява, тоест ще се дължи с лихвите.
Великият Марк Твен е казал:
„На света има само две сигурни неща – смъртта и данъците”. Ще добавим: и данъците след смъртта.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни