От 1 януари 2017 г. се забранява плащането в брой за суми над 5000 лв. Платежни операции над този праг ще се извършват само чрез превод. Това гласят промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой, разработени от финансовото министерство.
В момента използването на кеш е позволено за сделки до 10 000 лв., както и за операции в чужда валута, когато левовата им равностойност е до 10 000 лв. От 2017 г. прагът при валутните разплащания също ще падне на 5000 лв.
Целта на измененията е да се ограничи сивата икономика. В другите страни от Европейския съюз прагът за ограничаване на плащанията в брой е най-често между 2000 и 3000 евро.
Министерството на финансите предлага от 2017 г. да се въведе данъчно облекчение за граждани, които загърбят кеша и плащат главно по безкасов път. Това става ясно от промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, публикувани за обществено обсъждане.
Преференцията ще бъде в размер на 1% от дължимия годишен Данък общ доход, но не повече от 500 лв.
Лицата трябва да изпълнят три условия, за да ползват стимула:
- да имат през годината доходи, подлежащи на облагане с данък общ доход;
- 100% от облагаемите им доходи по закона да са получени по банков път (тоест заплати, хонорари, наеми и др. да се вземат само безкасово);
- минимум 80% от облагаемите доходи по закона да се използват от лицето за разходи, които да са платени по банков път.
Пример - ако получавате 1000 лв. месечно, трябва да платите най-малко 800 лв. през банка, за да ползвате облекчението.
С мярката финансовото министерство цели да стимулира безкасовите плащания и така да осветли оборотите на търговците, при които са направени разходите. Обстоятелствата и условията за получените доходи и направените разходи ще се декларират в годишната данъчна декларация. Ще трябва да се прилагат доказателства за направените плащания по банков път, като Националната агенция за приходите вероятно ще направи разяснения в следващите месеци.
Данъчни експерти, до които Клуб Z се допита, коментираха, че стимулът има смисъл, но прагът от 80% е прекалено висок и от него трудно биха се възползвали хора с доходи над средните. Ако програмист получава 3000 лв. месечно, той задължително трябва да изхарчи 2400 лв., за да се включи в предложената схема. За лица с по-високи доходи, прагът би могъл да е по-нисък – 50-60%, смятат специалисти по данъчно законодателство.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни