Някогашният технологичен гигант BlackBerry спира да произвежда собствените си смартфони, съобщи британският в. "Индепендънт".
Вместо това компанията ще възложи дизайна и производството на свои партньори и ще се занимава само със софтуера.
Това ще спести сериозни капиталови разходи, обяснява изпълнителният директор Джон Чен. Това обаче може да е първата стъпка към залеза на емблематичната марка.
Blackberry се появява през 1999 г. с три ключови функции - всички качества на смартфон за времето си, пълна QWERTY клавиатура и интернет връзка.
Компанията работи и със собствена операционна система - Blackberry OS, в годините, когато Android и iOS просто още не съществуваха.
Тази формула прави бранда изключително популярен сред бизнесмените и той бързо става емблематичен за корпоративния свят. Възможността да се пишат имейли, удобните и функционални програми за времето и стабилното качество на производство правят марката една от най-популярните в света. През 2009 г. Blackberry държат 20% от пазара и са втори по продажби.
След това обаче идва iPhone-ът и другите умни слушалки със сензитивен дисплей. Падането на цените на компонентите правят смартфоните достъпни за много повече хора, а Blackberry продължава с подчертано бизнес моделите.
През последните години компанията усети промените и се опита да се адаптира - бяха пуснати модели с тъчскрийн и без класическата клавиатура, комбинирани, както и такива с Android вместо BlackBerry OS 10. Операционната система дори можеше да емулира някои от програмите за Android. Но всичко това не стигна.
Днес BlackBerry държи около 1% от пазара и то само благодарение на най-верните си фенове.
По всичко личи, че скоро брандът ще последва съдбата на Nokia - друг от гигантите на предишното десетилетие, който не се адаптира към промените.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни