СТРАСБУРГ - Европейските институции отминаха днес с пренебрежение неуспял опит на унгарския министър-председател Виктор Орбан да спечели демократичен вот срещу квотното преразпределение на мигранти в ЕС.
Над три милиона унгарци гласуваха вчера срещу квотите в референдум, който обаче се оказа недействителен, защото избирателната активост от 40 на сто беше под минималния праг от 50 на сто. Орбан обаче обяви, че ще използва подавляващото си парламентарно мнозинство, за да промени конституцията и да направи европейските квоти незаконни. Премиерът се позова на това, че 98,3 на сто от участвалите в референдума гласуваха против тях.
„Уважаваме демократичната воля на унгарския народ – на тези, които гласуваха и на тези, които не гласуваха“, каза говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас. „Не искаме да коментираме намерения...Смятаме, че унгарското правителство трябва да реши как да се отнесе към резултатите от този национален референдум“.
По-късно след обяд крайната левица и зелените не успяха да вкарат темата в дневния ред на започналата днес редовна пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. Залата гласува със 181 на 101 гласа против това предложение. Европейската народна партия, в която членува Орбан, предложи въпросът да бъде разгледан първо в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Парламента.
В Будапеща Габор Вона, лидер на крайнодясната формация Йобик остро нападна Орбан, че с референдума е вкарал автогол на страната си в двубоя с Брюксел за квотите.
„От вчера вие (Орбан) сте провален политик... Брюкселските бюрократи няма да ви вземат насериозно“, каза Вона. „Брюксел безмилостно ще използва вашата безотговорност и грешка“.
Схинас припомни, че референдумът се е отнасял до евентуални бъдещи решения за преразпределяне на мигранти в ЕС, а не за съществуващите две схеми за релокация на общо 160 000 души от Гърция и Италия, които са част от съюзното законодателство с решения на Съвета на министрите. Унгария продължава да не ги изпълнява и заедно със Словакия ги оспорва в Съда на ЕС.
Запитан дали с национален референдум могат да се отхвърлят приети европейски норми, говорителят каза, че европейското право е с по-висша сила от това на държавите-членки.
Те трябва да изпълнят за две години квотите си по споменатите схеми, приети съответно през юли и септември 2015 година. Досега са преместени общо 5 651 души по данни на Комисията от миналата сряда.
По-рано тази година Комисията внесе законодателно предложение за постоянна схема за релокация на мигранти, включително с глоби от 250 000 евро на човек за тези държави, които откажат да ги приемат. То обаче се натъква на съпротива от ред държави-членки, преди всичко от т.нар. Вишеградска четворка, включваща Унгария, Словакия, Полша и Чехия.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни