Българското земеделие вече се готви за деня, в който ще падне руското ембарго за внос на продукти от Европейския съюз. Нищо че такива индикации все още няма.
Mинистърът на земеделието Десислава Танева и руският й колега Александър Ткачов са обсъдили вчера възможността българските фирми, които имат интерес да изнасят за Русия, да преминат предварително одобрение.
„За нас е много важно българските предприятия да имат нужните сертификати за износ на стоки към Русия. По този начин те няма да имат пречка да започнат да изнасят след падане на ембаргото", заяви Танева, която бе на официално посещение в Русия по повод Международната агропромишлена изложба „Златна есен 2016“ в Москва.
Към момента 27 компании са проявили интерес за износ. Българският земеделски министър е на позиция, че родните производители трябва да преминат през всички процедури още докато действа ембаргото.
Министър Ткачов уверил Танева, че процедурата по одобрение може да стартира през 2017 г. Очаква се през следващата година руски инспектори да посетят Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и родните предприятия, които имат намерение да изнасят.
По-рано тази година Десислава Танева съобщи, че от началото на руското ембарго, което последва санкциите на Европейския съюз – от август 2014 г. до май 2016 г. - загубите на хранителната индустрия и земеделския сектор у нас са 400 млн. лева. Съобщението бе тиражирано и от посолството на Руската федерация в България чрез неговата фейсбук страница.
По данни на националната статистика обаче целият износ за Русия на продукти на селското, горското и рибното стопанство, хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия е в пъти по-малък от тиражираните 400 милиона. За 2013 г. сумата е 114 млн. лв., за 2014 г. - 104 млн. лв., за 2015 г. - 88 млн. лв.
След запитване на Клуб Z, от Министерството на земеделието на храните обясниха, че „загубите се изчисляват месечно на база изменението на цените от началото на ембаргото спрямо приетия базов период август 2013 – юли 2014 г. и данните за производството на съответните продукти“. Тоест, министерството обвързва промените в цените и спадналите продажби на абсолютно всички видове продукти само и единствено с ембаргото на Русия.
По време на срещата била обсъдена и наложената забрана за внос на продукти от растителен произход с фитосанитарни сертификати, издадени от БАБХ, която към момента засяга най-вече билкопроизводителите у нас. Двамата министри се договориха през октомври т. г. експерти от агенцията да посетят земеделското министерство в Русия, където да бъдат обучени да работят с електронната система за контрол на Руската федерация.
„Двата органа трябва да намерят решение и възможност за електронно проследяване на изнесените фитосанитарни сертификати“, посочи още министър Танева.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни