Датата 8 ноември, на която ще се състоят президентските избори в САЩ, наближава. Двама известни американски интелектуалци Оливър Стоун и Ноам Чомски споделят своите притеснения относно двамата кандидати Хилъри Клинтън и Доналд Тръмп.
Оливър Стоун, режисьор и носител на „Оскар“:
Клинтън е кралицата на хаоса САЩ ще поемат по опасен път, ако Хилъри Клинтън спечели президентските избори. Не трябва да забравяме, че тя подкрепи войната в Ирак и в качеството си на държавен секретар помогна за разрушаването на държавата Либия. Резултатът от тези нейни решения бе още по-голям хаос, пълна дестабилизация и възникването на бежанския и мигрантски проблем.
Под предлога, че се борят с тероризма САЩ събират информация в цял свят, но това не допринася за усилване на сигурността. Голямата маса информация пречи на нейното сериозно структуриране. Глобалното следене има друга цел. То не укрепва сигурността, но изпълнява полезните задачи да се влияе върху икономиката и да се води борба с протестните движения.
Ние искаме да бъдем световен полицай, да принудим всички да приемат американските ценности. Ние желаем глобализация на американската империя. Един ден тази империя сама ще рухне, процесът вече е започнал. Но не съм сигурен, дали аз ще го доживея“.
Проф. Ноам Чомски, философ и политически активист:
Тръмп е световен проблем. Въпросът е дали светът ще оцелее, след като Доналд Тръмп стане президент. Ако той бъде избран, това наистина ще бъде сериозно сътресение. Особено, ако той започне да провежда политиката, за която говореше до момента, например, в ядрената сфера. Човекът, който ще може да натисне червеното копче, е невеж и повърхностен, страдащ от мания за величие, който в 3.00 часа сутринта, вместо да пише съобщение в Туитър за Мис Вселена, може изведнъж да си каже: „Някой не прие предложението ми“, да натисне копчето и да взриви света. Това е напълно вероятно.
И по тази причина и десните, и левите и въобще всички анализатори са толкова обезпокоени. Тръмп широко използва Туитър за своите политически изказвания. Това е част от растящата повърхностна култура, в която се четат само кратки съобщения. Туитът прилича на карикатура, пишеш няколко думи, без да дадеш никакви доказателства, приравняваш ги към умозаключенията, а в действителност е празнота. Трудно можем да разберем какво наистина мисли Тръмп, защото хвърля мнения във всички посоки.
Медиите не го създадоха, те само му дадоха мегафон, усилвайки неговия ефект. Както заяви директорът на Си Би Ес: Тръмп това са високи рейтинги, а те се нуждаят от продажби, той може да бъде продаден лесно. Освен това има едно предимство – той отклонява вниманието на хората от важните въпроси .
Позицията на Оливър Стоун е от негово интервю, дадено за в. „Нувел Обсерватьор“, а на проф. Ноам Чомски – пред в.„Стампа“. Препечатваме ги от БГНЕС.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни