Колко струва председателството на Европейския съюз на държавата, която го поема?
Ако се вярва на статистиката (виж таблицата по-долу), цената на неговите шест месеца за последното десетилетие се е движила между 42 милиона и 171 милиона евро, пише на специалната страница на правителството за Подготовка на българското председателство на Съвета на ЕС.
Словакия, която сега председателства ЕС, възнамерява да похарчи до 70 милиона евро на своите данъкоплатци.
„Словакия е на път да се превърне в изключително разходно ефективно председателство, всъщност – най-ефективното в групата на Вишеградските страни“ (Полша, Словакия, Унгария и Чехия – б.р.) - казва Рената Голдирова, говорителка на словашкото председателство. - Общите разходи, покриващи четири и половина години подготвителна работа, както и шестте месеца на самото председателство не бива да надхвърлят 70 милиона евро“.
Словакия с население от 5,4 милиона души има брутен вътрешен продукт от 78,7 милиарда евро през 2015 г. - 14 500 евро на глава от населението. (Виж данните за България тук.) Словакия получава по близо 1,7 милиарда евро от бюджета на ЕС в годината.
Голдирова подчертава, че всички разходи са строго свързани със задълженията на председателството. В бюджета му не са били предвидени само разходите по извънредната неформална среща на върха на ЕС в Братислава на 16 септември 2016 г. Тя се наложи, след като британците гласуваха на референдум на 23 юни 2016 г., страната им да напусне ЕС. Средствата за нея е отпуснал държавният бюджет.
Най-голямата част от разходите по председателството са за човешките ресурси - експерти, дипломати и състав, отговарящ за подготвителната работа и самото провеждане на председателството, казва говорителката. Тези разходи включват и обучението на кадрите.
„Инвестицията в човешки капитал е решаваща, тъй като дипломатите и експертите изпълняват всекидневните задачи на председателството - казва Голдирова. - Да ви дам конкретен пример – постоянното представителство в Брюксел беше усилено от приблизително 80 души до над 200, включително 30 стажанти“.
Какво правят те? За половин година ръководят около 1350 работни заседания на експерти и на министри в само Брюксел и председателстват 150 работни групи и комисии.
Бюджетът на словашкото председателство плаща на 353 служители през 2016 г. От тях повече от 60 са в секретариата на председателството, създаден в Министерството на външните и европейските работи. То координира председателството. Останалите са наети от други централни правителствени ведомства. Постоянното представителство на страната в Брюксел е временно усилено със 120 временни щатни бройки.
Близо 60 на сто от общия бюджет на председателството, или 42 милиона евро, е предмет на публични търгове за обществени поръчки. Прозрачността им е гарантирана приет през 2006 г. закон за обществените поръчки, който въвежда правилата на европейска директива в тази област от 2004 година. Обявите за търговете се публикуват в официалните вестници на словашката Служба за обществени поръчки и на Европейския съюз. Участниците имат право да обжалват всяко условие в документацията и всяко решение свързано с процеса. Досега резултатите от търговете не са били обжалвани, казва Голдирова.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни