„Напускането на Европейската комисия няма никаква връзка с кампанията за генерален секретар на ООН.“
Това каза в интервю за БНР българската еврокомисарка в оставка Кристалина Георгиева. И поясни, че учаситето ѝ в надпреварата е било резултат от това, че няколко източноевропейски страни са помолили премиера Бойко Борисов да я издигне като последен шанс Източна Европа, да получи тази позиция.
Според Георгиева постъпката на премиера е била правилна.
„Правилно беше и моето решение. Аз нямам никакво съжаление за това, че опитахме“, смята еврокомисарката, която ще е новият главен изпълнителен директор на Световната банка.
Тя припомни, че винаги е имала отлични отношения с кабинета, с премиера, а резултатите се виждат „особено по усвояване на еврофондовете в България“.
„Благодаря на всички, които са ме подкрепяли и ме подкрепят. Това не е сбогом! Довиждане е! Обичам България и се гордея много с това, че мога да работя така, че за България ефектът от моята работа да бъде положителен”, каза Георгиева.
Тя припомни още, че „в света, в който живеем, все повече най-големите проблеми, с които се сблъскваме, са глобални – от климатични изменения до миграция.“ Това не са проблеми, които една страна или регион може да решава сам и затова глобалните институции като Световната банка са по-значими днес, отколкото са били, когато преди 7 години тя е работила там.
„Да вземем бежанската криза. За нас, в Европа тя е толкова сериозна, че в сегашната ми работа като човек, отговарящ за бюджета, тя е в центъра на моето внимание. Но ние не можем да я решим сами и само тук. Можем да се справим с нея, само ако хората в страните, от които тръгват, имат по-добри условя за живот и повече възможности за работа. Това именно е в задачите на Световната банка“, обясни Георгиева.
Тя благодари лично на президента на Световната банка за предложението.
„Когато се появи такава възможност, разумният отговор е един и той е „Да”.Този пост е много значим. Той се създава за първи път в историята на групата на Световната банка. За първи път в едни ръце се дава управлението на най-голямата съставка на тази група, която се занимава с финансиране на проекти в страните със среден доход и в най-бедните страни“, каза Георгиева.
И подчерта:
„Винаги сме имали и ще имаме еврокомисар. Но само един път можем да имаме главен изпълнителен директор на Световната банка. Европа е собственик на около 30% от институциите в групата на Световната банка и е много важно да използва своята инвестиция там добре. В дискусията в Съвета на директорите на Световната банка, представителите на Европа са били изключително доволни, че има шанс европеец да заеме позицията“.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни