Кандидат-президентът на ГЕРБ Цецка Цачева и подкрепеният от БСП ген. Румен Радев предпочитат да мълчат за съдебната реформа. Това оповестиха от "Правосъдие за всеки". От гражданската иницитива изпратиха въпроси до кандидатите на парламентарно представените партии, както и на Татяна Дончева.

"За пръв път имаме кандидат-президентска кампания, в която основните кандидати са възприели принципа мълчанието е злато", заяви председателят на "Правосъдие за всеки" Велислав Величков.

Той напомни, че същите двама кандидати отказват да участват и в дебати. От щаба на Цачева нямало никакъв отговор. От щаба на ген. Радев все пак заявиили готовност за среща, но отказали той да попълни анкета с обяснението, че не желае да поема писмени ангажименти. Не се стигнало до съгласие къде да бъде срещата, защото "Правосъдие за всеки" били поканени в щаба, но от инициативата искали да се видят на неутрална територия. Човек от щаба на ген. Радев все пак казал, че кандидат-президентът, подкрепен от БСП, одобрява някои от идеите, има свои идеи и смята разговора за съдебната реформа за важен. Любопитното в случая е, че партията, която подкрепя Радев, гласува против промените в Конституцията, свързани със съдебната реформа в края на миналата година.

Въпросниците  били попълнени от Трайчо Трайков, Ивайло Калфин, Татяна Дончева и Камен Попов, като последният е направил това по своя инициатива.

"Според социологическите проучвания темата за съдебната реформа е първа или втора тема. Кандидатите за президент са се сетили, че президентът има много важни правомощия в съдебната власт", каза Величков.

Той напомни, че без президентски указ не може да бъде назначен главният прокурор и председателите на върховните съдилища. Президентът има и отлагателно вето върху всички закони, включително за съдебната власт., както и право на конституционна инициатива. Величков припомни, че правото на конституционна инициатива е единственото правомощие, от което нито един президент досега не се е възползвал.

"Съдебната реформа нито един път не засегна устройството, правомощията и начина на действие на прокуратурата. Политиците имат омерта, че не се засяга прокуратурата. Дори МВР е по-реформирано от прокуратурата. Тя остава от сталински и съветски тип. Ако ние живеем в демократично общество възможно ли е да имаме прокуратура от съветски тоталитарен тип? Всички чакат какво ще каже главният", каза още Величков.

Трайчо Трайков и Камен Попов са отговорили положително на всички поставени въпроси. И четиримата кандидати считат, че съдебната реформа не е успешно приключила. Според Татяна Дончева тя дори не е започнала, защото досега е имало само имитация. Според другите е стигнала донякъде, но не е обхванала съществени части в съдебната система.

Създаването на независим зам. главен прокурор, който да се занимава с корупцията по високите етажи на властта е било подкрепено от Трайков и Попов. Дончева е отговорила с "не", а Калфин смята, че трябва да се направи анализ. Трайков приветства румънския модел и говори за импийчмънт на главния прокурор при несправяне с дейността му.

Трайков и Попов са се обявили за премахване на ръководството на главния прокурор. Калфин отговаря с по-скоро "не". Според Дончева методическото ръководство е полезно, но само в методически указания, еднакви за прилагане от всички прокуратури, по приложението на закона, а не в пряка намеса при отделния прокурор за отделни дела.

Трайков, Дончева и Попов подкрепят намаляването на мандатите на тримата големи и на ВСС. При Калфин лиспва еднозначен отговор.

И четиримата кандидати са отговорили положително на въпроса за намаляването на парламентарната квота във ВСС, защото по този начин ще се намали политическото вмешателство в съдебната власт.

Трима кандидати заявяват, че следващият президент трябва да постави на общественото внимание разследването на престъпленията, чрез които бяха източени около 6 млрд. лв. - най вече аферите КТБ и АЕЦ "Белене". Според Калфин трябва да се разследва кои са спрели проекта "Белене", а не кои са го източвали. Всички се обявяват за разследване на т. нар. скандал "Яневагейт".

Отговор не е пратил и кандидатът на патриотите Красимир Каракачанов. На подкрепения от ДПС Пламен Орешарски не са били пратени въпроси. От "Правосъдие за всеки" заявиха, че ще направят всичко възможно да се срещнат с него, ако той стигне до втори тур.