Що е то Русия в съвременния свят? От гледна точка преди всичко на самата Русия, нейните управници и нейния народ? Защо Русия изисква да я уважават? Не моли, а изисква? Подкрепяйки, своите искания с ракети „Булава“, прехвърляне на ракетни комплекси „Искандер“ по-близо до сърцето на Европа, с военната операция в Сирия, с компютърни атаки срещу всички и всичко, с хващането на Украйна за гърлото...
И още – с контрасанкции, които по замисъла на Русия, би трябвало да разорят западните фермери... „Контра“ в смисъл на „срещу“. Срещу собствените ѝ потребители, които сега не могат да ядат качествено сирене, пресни домати и деликатесни колбаси. С какво точно всичко това ще ощети западния гражданин, за мен е загадка. Какви са смисълът и идеалите, формулирани от днешната власт, по които трябва или са длъжни в края на краищата да живеят руснаците в съвременна Русия?
Списъкът не е дълъг, но е впечатляващ със своята амбициозност. Той е примерно такъв:
- Във всички времена Русия е била най-независимата и най-непреклонната. И затова Западът винаги ще я мрази.
- Останалият свят винаги е мечтал да пороби Русия и да завладее богатствата ѝ.
- Русия винаги е била пазителка на истинските духовни ценности.
- Западът загнива и се разлага, затънал в скверност, блудство и безнравственост.
- САЩ се опитват да заробят целия свят, сеейки ненавист и война.
- Русия се е изправила от колене и има право да защитава своите жизнени интереси в целия свят.
Стратегическият извод: Русия е алтернатива на западния път на развитие. Защото не руши своите основи и утвърждава своите устои. Затова тя се противопоставя на Америка. Противопоставя се в ООН. Противопоставя се в Сирия. Противопоставя се в бившите съветски републики. Защото тя е вторият силов център и формира двуполюсния свят. Най-общо казано - ние сме най-добрите, те са най-лошите.
Обичам числата. Не специално цифричките, а аналитичните данни. И дори не статистиката, а именно анализите. Цифрите позволяват да се види истинската картина на света. Да се разбере истинското положение на Русия и нейното общество в сравнение с останалия свят. Все пак, ако сме се обявили за полюс на доброто, справедливостта и защитата на интересите, то трябва да покажем на света, с какво сме по-добри. За да разбере останалият свят към какво трябва да се стреми.
И така – цифри и факти. При това няма да се занимаваме с това кой е изобретил и произвежда айфон, боинг и мерцедес. Ще копаем по-дълбоко. В моралните устои, духовните критерии, културата и човечността. Какво можем да покажем на Запада, за да знае, че е лош, а Русия е по-добра?
По употреба на алкохол на глава от населението Русия заема 4-то място в света с показател от 15,6 литра на година. Любимите напитки са водка и бира. Разпуснатата бисексуална Франция е на 16-о място, употребявайки предимно вино с градус 12-14%. Бюргерската пропита Германия е заела чак 23-то място. А окончателно изтървалите всички моралните спирачки САЩ, са застинали на 56-о място със своите жалки 9 литра на човек годишно.
Но дори и да сме една от най-пиещите страни, ние въпреки това винаги сме били най-четящата държава и нация. А ония там и азбуката даже не знаят. В числа това изглежда така. През 2014 г. според проучване на ВЦИОМ 36% от руснаците признават, че практически не четат. Що се отнася до останалите, можем да предположим, че много са отговорили, че четат, просто защото им е било неудобно да кажат друго. През 2009 г. броят на респондентите, които не четат, е бил 27%. Онези, които не четат книги и списания са се увеличи почти с 10% за пет години. Т. е. делът на нечетящото население в Русия се увеличава с 2% годишно.
Броят на книжарниците в Русия е 5-6 пъти по-нисък в сравнение с европейските показатели. Данните са на Руския книжен съюз, Федералната агенция по печата и масовите комуникации, Руската библиотечна асоциация и списание „Книжна индустрия“. Във Франция по този показател има 69,8 книжарници на 1 милион души, в Канада – 55,7, в Швеция – 54,3, а в културната столица на Русия – Санкт Петербург - 32,7. През последните 20 години броят на книжарниците в Русия е намалял повече от осем пъти. През септември 2014 г. в Москва имаше 226 книжарници, а през октомври 2015 г. – вече 199.
Ако пием повече от тях и четем по-малко от тях, то с какво тогава се занимават руснаците?
По брой аборти Русия заема първо място в света: 49 аборта на 1000 жени в детеродна възраст (15-44 години). В абсолютни числа – 1 210 000 на година. В САЩ между другото те са 1 213 000 на година, само че населението там е 2,5 пъти по-голямо... И това се случва при положение, че 80% от руснаците обявяват принадлежност към православието. Което неистово се бори с абортите. Като се има предвид, че в началото на 2011 г. Руската православна църква имаше 30 675 храма, а през 2016 г. – 34 764. Прирастът от хиляда на година не е лош, особено на фона на намаляващите книжарници.
С какво още се характеризира морално здравото общество? Ами, да кажем, с малкия брой предумишлени убийства. Ако обществото е морално устойчиво и следва заповедта „Не убивай“, то това е по-доброто общество. В доброто общество няма евтаназии, защото евтаназията – това е убийство. А там, на Запад, я имат! Най-общо казано, убийството е нещо лошо. И ето го рейтинга на страните по ниво на предумишлени убийства – от най-лошите към най-добрите. Световните лидери са Хондурас и Венецуела, верният приятел на Русия – 218-о място, съответно 90 и 50 убийства на 100 000 жители. Русия е на 153-то място с 9 предумишлени убийства на 100 000 жители. Ирак, Гваделупа, Габон се отличават с по-голямо уважение към човешкия живот, отколкото Русия – тези страни са по-високо в рейтинга. За наша велика досада несравнимо по-добре от Русия по този показател изглеждат безпринципните, разрешаващи аборти и евтаназии държави като: Белгия, Финландия, Канада – 46-о място (1,6 убийства), Германия и Испания – 19-о място (0,8 убийства на 100 000 жители)... А безупречните лидери в този рейнинг са Лихтенщайн и Монако – в тези малки страни има 0 убийства и няма никакви патриоти-активисти, громящи изложби с някому неугодно изкуство, няма казаци, защитаващи истинските ценности, няма закони за защита на чувствата на вярващите...
Не е хубаво наистина, че руснаците преднамерено се избиват един друг. Но нима ние не знаем, че ние – руснаците, сме добри! Милосърдни!!! Помагаме на дугите. Вижте Сирия например... И ето какво казва по този въпрос Световният индекс на благотворителността, определящ склонността на гражданите да си помагат един на друг. През 2014 г. Русия е заемала 129-о място по този показател. От 156 страни. А пък ненавистните и алчни САЩ – 2-ро място. Там, където управлява печалбата, 63 процента от населението под една или друга форма, отделя за благотворителност. На бедните помагат 73 процента от американците. Великобритания, която няма традиции в ценностите, е на 6-о място, Норвегия – на 15-о, а Германия – на 20-о...
Какво друго би могла Русия гордо да представи на запада? Едва ли смартфони... Между другото една нация е силна не само със смартфоните и лекарствата си. Нацията е силна с ума си, с интелекта си. Не може да има духовност без интелект. Интелектът се измерва със съответния индекс – IQ. Съществуват редица международни изследвания на нивото на IQ по държави. Най-умната страна в света е Сингапур, до нея е Хонконг. Русия е на 12-о място в световния рейтинг по IQ, отстъпвайки и на Германия, и на Финландия, и на Латвия, и на Малта. И на Америка също, между другото.
Е, какво все пак да представим на останалия свят, че той да ни завиди и да поиска да живее като в Русия? Националните разходи за здравеопазване? Да видим – 92-ро място в света, в една кошница с Нигерия, Гватемала и Судан. Как презиращите човешкия живот САЩ са на второ място, а Белгия с нейната евтаназия – на 12-о...
Бих могъл да дам всякакви цифрови данни за това как живее Русия в сравнение с останалия свят, който се е заела активно да поучава как да живее. Но не искам. Да разстройствам читателите и да разсмивам Запада с упреци за недоразвитост просто няма смисъл.
----
* Владимир Бекиш е експерт по стратегическа сигурност. Коментарът му е публикуван в сайта на Радио "Свобода", откъдето го препечатваме. Заглавието и подзаглавието са на Клуб Z.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни