Теодорин Обианг обича лукса. И има слабост към бързи, екстравагантни и най-вече безбожно скъпи автомобили. Освен няколкото Ферари, в неговия автомобилен парк има и Порше 918 Спайдър на стойност 750 000 евро, Бугати Вейрон за около 2 милиона евро и един Кьонигсег 1, чиято стойност е неизвестна. В целия свят има само седем бройки от този луксозен автомобил с 1 300 конски сили.

Теодорин Обианг, син на президента на Екваториална Гвинея и същевременно вицепрезидент на авторитарно управляваната държава, притежава един от тези седем автомобила. Или по-точно - притежаваше. В началото на ноември швейцарската прокуратура конфискува на летището в Женева общо 11 луксозни автомобила, собственост на президентския син.

Нечисти сделки?

Конфискацията бе извършена в хода на наказателно преследване за пране на пари. 47-годишният Теодорин Обианг трябва да отговаря и пред съда във Франция по обвинение в злоупотреби и корупция. Както се твърди, Обианг е живял в Париж, Лондон и Малибу. Прекарва много време и в Женева. Колко точно - това никой не знае. Но има улики. 

"През последните шест месеца засякохме над 30 излитания и кацания от Екваториална Гвинея на летището в Женева", казва Франсоа Пилé в интервю за Дойче веле.

Швейцарският журналист е разработил специална компютърна програма за Туитър, която бие тревога, когато на летището в Женева кацат самолети, регистрирани на името на членове на авторитарни режими. За целта програмата използва данните на частните наблюдатели на въздушния трафик. С помощта на специална антена те приемат сигналите, излъчвани от всеки самолет, посредством които научават например позицията и регистрационния номер на машината. Програмата на Пилé сравнява данните със съставения от журналиста списък на диктаторските самолети и бие тревога, когато някоя от тези машини излита или каца на Женевското летище.

"Ние не знаем кой се намира на борда на самолета и защо точно пристига в Женева. Но е ясно, че има някаква връзка между Женева и държавата, от която идва самолетът", казва швейцарският журналист.

Самолетите на Теодорин Обианг например са прекарали доста време в Женева.

"Самият той не винаги е на борда. Понякога просто транспортира автомобилите си до Женева", посочва журналистът и добавя, че създадената от него програма предоставя само улики.

Оттук нататък е задача на журналистите да направят разследване и да докажат защо даден диктатор пристига в Женева - за официални срещи, за лечение или заради тъмни сделки. Макар да не вярва, че разкритията, направени с помощта на неговата програма, стоят в пряка връзка с разследването срещу Обианг и конфискацията на неговите автомобили, швейцарският журналист е убеден, че публикуваните от него информации са насочили вниманието към президентския син от Екваториална Гвинея. "По-рано не се знаеше почти нищо за него и сделките му. Но когато докара луксозните си автомобили в Женева, за да ги прехвърли в чужбина, някой реагира светкавично, направи снимки и ги изпрати на швейцарските следствени органи", обяснява Пилé.

"Майката" на всички данъчни оазиси

В списъка на създадената от него компютърна програма междувременно фигурират около 120 самолета от над 20 авторитарно управлявани държави - от Северна Корея и Судан, през Саудитска Арабия, та чак до Катар.

"Когато засечем самолет от Катар, който каца в Женева преди някоя дипломатическа среща или, да речем, преди мирни преговори за Сирия, тогава целта на посещението е ясна. Но когато виждаме, че Теодорин Обианг прекарва половината от времето си в Женева, няма как да не предположим, че става дума за съвсем други неща. Толкова голям брой посещения не може да се обясни само с дипломатическа активност", казва журналистът.

За никого не е тайна, че диктаторите обичат Швейцария. По данни на неправителствената организация "Tax Justice Networks", Швейцария все още може да бъде разглеждана като "майката" на всички данъчни оазиси. Затова Пилé смята, че неговата програма е особено полезна именно в Женева, където се намират седалищата на много международни организации.

"Понякога дипломатическата дейност може да бъде използвана като параван за нечисти сделки", казва журналистът.

Целта му е създадената от него програма да обхване скоро и други големи европейски градове.

Текстът е от Дойче веле