Премиерът в оставка и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов върна връчения му от президента Росен Плевнелиев мандат за съставяне на нов кабинет в 43-ото Народно събрание. Цялата процедура приключи за 3 минути.
Борисов, придружен от заместника си в партията и водач на депутатите от ГЕРБ Цветан Цветанов, влязоха на "Дондуков" 2 точно в 10,58 ч. След кратко позиране за фотографите, точно в 11 ч. в залата влезе и държавният глава, с което започна конституционната процедура за връчване на мандати за съставяне на кабинет в действащия парламент.
- Добре дошли в президентската институция - заяви Плевнелиев.
- Здраве желая - стисна ръката му Борисов.
Президентът, както е по процедура, попита лидера на ГЕРБ и Цветанов дали парламентарната група има решение да излъчи премиер, на когото да бъде връчен мандатът.
- Имаме - лаконичен и усмихнат бе Борисов и подаде на Плевнелиев синя папка, която той прочете. В нея пишеше, че посоченият от ГЕРБ за премиер е Бойко Борисов.
Държавният глава върна друга папка с възлагане на мандат. Борисов я пое и веднага предложи нова на Плевнелиев. Той я прочете.
"Няма да предлагам в 43-ото Народно събрание структура и състав на Министерски съвет", пишеше в документа.
Цялата процедура отне точно 3 минути, заедно с поздравленията. Президентът Плевнелиев покани Борисов и Цветанов на среща, закрита за медиите.
След отказа на първата по големина парламентарна група и кандидата й за премиер - в случая Бойко Борисов, да направят нов кабинет, по конституция следва президентът да връчи мандат на втората по големина група. Това е "БСП - Лява България".
Държавният глава няма срок, в който трябва да пристъпи към втората крачка. Лидерката на левицата Корнелия Нинова е категорична, че БСП няма да прави правителство, затова би следвало и вторият мандат да бъде върнат веднага след връчването му.
Третата стъпка според текстовете на основния закон е президентът да връчи трети проучвателен мандат за кабинет на парламентарна сила по свой избор. Плевнелиев вече заяви, че изборът му би зависел от възможността за съставяне на правителство в действащия парламент, за да не се стига до служебен кабинет, а оттам - нови предсрочни избори. Те обаче могат да бъдат насрочени само от новоизбрания президент Румен Радев, който ще встъпи в длъжност на 22 януари. По конституция действащият президент Плевнелиев няма право да прекрати мандата на 43-ия парламент. Това значи, че не може да посочи и дата за нов вот, тъй като отново според основния закон разпускането на депутатите и насрочването на вот става с един и същи президентски указ.
В конституцията няма и срок, който да обвързва Плевнелиев с връчване на третия мандат, след като вторият му бъде върнат. Така дължината във времето на конституционната въртележка зависи от държавния глава.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни