Сигналът на депутата от БСП Кристиан Вигенин за корупционна схема в Министерството на външните работи е донос и популистки ход. Това обяви зам.-министърът на външните работи Христо Ангеличин пред журналисти в парламента. Той дойде днес в сградата на Народното събрание, за да представи "другата страна", както сам се изрази.

"В последните няколко дни, седмици, БСП се опитва да вземе много голяма хапка и тя е Министерство на външните работи. И в момента се търси под вола теле", заяви той в началото.

По-рано днес Вигенин обяви пред журналисти, че в над 30 наши посолства са поръчани сървъри за телефонни централи на крайно завишени цени - между 15 и 25 пъти над пазарната цена на устройствата. Вместо да е направена една обща поръчка, с грами от министерството са наредени отделни поръчки за всяко посолство. Това позволява да не се провеждат задължително обществени поръчки, макар да са в рамките на същия закон.

Депутатът от БСП е подал сигнал към прокуратурата и ДАНС, които вече предприеха действия.

Ангеличин подчерта, че МВнР работят в рамките на закона. В момента поръчките са спрени, всички документи са предоставени на ДАНС, в МВнР са влезли и ГДБОП, и прокуратурата.

"Благодарение на това действие на БСП е много вероятно за нашето председателство, което е короната на едно усилие на една държава, ние да нямаме съвременни централи. А усилието за подновяване на тези централи е почнало по времето на Вигенин. Нищо ново под звездите - едно усилие на това министерство да се модернизира", каза той.

Според зам.-министърът в институцията все още има компютри на 15 години, защото при всеки опит за модернизация "някой пише донос".

На въпрос дали наистина са превишени многократно цените на устройствата, той заяви:

"Пратиха ми някакви линкове от "Амазон".  Ако вие днес си купите нещо за 10 000 от едно място, аз мога да ви пратя линк от друго за 2000 лв. Ако вие си купите днес телевизор за 2 лв, а тя телевизор за 3 лева, това вярно ли е? Става въпрос за различни централи на различни места. В Брюксел заради председателството имаме нужда от повече от 150 входа."

Ангеличин също така заяви, че макар да няма обществена поръчка, противно на думите на Вигенин са избирали между оферти на общо 3 фирми.

"Търсихме фирма, която да има много голямо реноме в общественото пространство, това е фирма, която има всички сертификати за класифицирана информация. Тук не може да си вземем  някой от битака или някой от "Амазон"."

Зам.-министърът настояваше, че са избрали най-добрата оферта. Отказа да потвърди дали тя е била и най-скъпата, защото това нямало значение.

"Не ме вкарвайте в профански разговор - по-скъпо, по-евтино", сопна се той на журналистите.

Във всяко посолство поръчката е до прага, допустим да не бъде обществена - 70 000 лв, общо цената е над 700 000 лв.

А защо поръчките са били разбити на части, така че да паднат под изискванията на закона?

"Защото законът ни го позволява", отговори той.

После обаче добави, че така поръчката става по-бърза.

Попитан дали все пак цената на устройствата е пазарна, Ангеличин отговори:

"Категоричен съм, че всяко нещо, което съм направил, е доказуемо с документи, и зад него стоят хора, компетентни с името и лицето си, не с други части на тялото."

И подчерта, че винаги са поръчвани устройства, защото имало сигнал за нужда от такива.