Доклад на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) посочва, че за машинното гласуване е нужно да се проведат експертна оценка и одит, както и поне 6 месеца подготовка, за да бъде вкарано в действие. Това е новият аргумент, с който Централната избирателна комисия защити решението си да гласуваме на машини само в 500 секции днес в съда.
Върховният административен съд гледа тази сутрин делото по жалба от страна на формацията "Нова република", представена от бившите депутати Петър Славов и Мартин Димитров. Представители на ЦИК бяха Румяна Стоева-Сидерова и Катя Иванова.
Доскорошните народни представители защитиха позицията, че не може ЦИК поради "липса на компетентност" на практика да отменя машинното гласуване. Те пожелаха да приложат като доказателства въпросите си към ексвицепремиера Томислав Дончев още от началото на 2016 г, за да посочат, че проблемът е бил посочен в общественото пространство преди година. Дончев тогава отговори накратко - че по въпроса се работи.
"Въпросът дали подготовката е завършена или на какъв етап е не касае гражданите. Не е работа на правоприлагащия орган - ЦИК - да изменя, записва или отписва Изборния кодекс. Ако ЦИК можеше да определя колко секции има за машинно гласуване, тогава нямаше законодателят да приема колко ще бъдат те през 2015 и 2016 г.", изтъкна Петър Славов.
Той визира параграф 10 и 11 от Преходните и заключителните разпоредби в ИК, където е указано, че секциите през тези години с машини са 500. Там още се казва, че този режим е до провеждането на президентските избори през 2016 г.
"Ако не се изпълни законът, това поставя под въплос законността на изборите", подчерта Мартин Димитров. "От 4 месеца е ясно, че ще има предсрочни избори. Те, ако не са били готови, е трябвало да се обърнат към Народното събрание."
Двамата подчертаха, че в закона е написано ясно, че след експерименталното гласуване всеки гражданин има право на избор - да гласува машинно или на хартия, следователно навсякъде трябва да има машини. Това е описано в чл. 206 от ИК:
"Чл. 206. (1) В избирателната секция избирателят може по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване."
В отговор представителите на ЦИК заявиха, че според тях представените доказателства са неотносими към предмета на делото. Според Катя Иванова липсва интерес от страна на жалбодателя. Тя повтори и репликата на говорителя на ЦИК Александър Андреев, казана през Клуб Z вчера:
"Никъде в Изборния кодекс няма текст, който да казва: Задължително във всяка секция има машина."
По нейни думи чл. 206 просто описва "правна възможност".
Тогава представителките на ЦИК изтъкнаха, че според доклад на ОССЕ, които са следели експерименталното гласуване с машини, въвеждането му трябва да е последователно, след експертиза и одит. И че ще отнеме поне 6 месеца.
Те добавиха още, че 23% са гласували така на последния президентски вот. Това всъщност е доста висока цифра - дори и след десетилетие гласуване по интернет едва 30,5% от естонците например избраха този начин в последните избори през 2015 г. В първото им експериментално интернет гласуване пък участват едва 3,4%.
"По отношение на машинното гласуване не е налична детайлна информация - регламентация за гласуване в чужбина, по старчески домове, в затворите, както и по отношение на онези секции с малко избиратели във високите планински райони. Това би означавало ЦИК да допише разпоредбите, което е недопустимо", изтъкна Румяна Сидерова.
Според тях машинното гласуване има и основен недостатък - много се вдига цената за 1 глас, тъй като машините са скъпи, а нужното количество - над 12 400 - голямо.
"На последните избори над 15% са невалидните бюлетини. С машинното гласуване няма невалидни бюлетини. А законът е е императивен - всеки гражданин може да гласува. ЦИК не трябва да тълкува закона, трябва да го изпълни", каза Славов в защита на новия метод на гласуване.
Според него, ако ЦИК са имали проблеми, е трябвало да поискат допълнения в закона, когато е имало Народно събрание. Пред Клуб Z говорителят Александър Андреев каза, че комисията е информирала депутатите за всичко.
След края на заседанието Мартин Димитров коментира пред съдебната зала:
"Знаете ли, аз искам оставката на ЦИК, като ги слушам днес. Всички тези хора трябва да си подават оставката, или поне тези, които са взели това решение."
Клуб Z попита дали в момента обективно може да се направи машинно гласуване за 53 дни до изборите.
"Това, което може да се направи, е във всяко място, в което се гласува, да има поне по една машина. Така ще се даде възможност на гражданите като мен, по-младите хора в България, да гласуват машинно. Машини могат да бъдат взети и под наем", отговори Мартин Димитров. И добави: "За пръв път гласувах машинно през 2009 г. В секция във Френската гимназия в София. Преди осем години съм гласувал машинно за първи път. Не им ли стигнаха 8 години да го тестват това машинно гласуване?"
Съдът трябва да се изкаже по делото в рамките на 72 часа, но по всяка вероятност решение ще има днес следобед или най-късно утре
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни