Лидерката на ДБГ и бивша вицепремиерка и министърка на образованието Меглена Кунева е в контраатака. На специална пресконференция днес тя обяви, че до момента Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" не е спряна, въпреки "плъзналата лъжа". Но заради "новия управленски подход" на бившия й заместник, сега служебен министър проф. Николай Денков, това може да стане.
"Програмата не е спряна, но заради сбърканата комуникация сега директори на стотици училища може да не изпълняват заявени проекти и това вече наистина да доведе до недаване на пари по програмата", обясни тя.
По думите на Кунева заради начина на управление в момента страната ни наистина може да загуби 350 млн. лв.
"Истината е, че програмата на проф. Денков беше много скъпа - надявам се да направите следващата крачка и да видите защо", призова медиите Кунева.
Тя настоя, че проф. Денков е оставил в Министерството на образованието екипа, назначен от нея. Освен това въпреки "лъжите" за пред БАН, че бумащината затруднява кандидатстването по програмата, министърът не е направил предложение за намаляването й.
На това проф. Денков отговори още вчера като каза, че ако се сменят сега правилата за кандидатстване, има риск от залавяне на програмата и създаването на нови проблеми.
Меглена Кунева обяви, че самият служебен министър е защитавал механизма за провеждане на обществена поръчка за външни оценители на научните центрове по оперативната програма и попита защо сега я спира. След това си отговори така:
"Сега разбирам защо имаше толкова бавене, след като на практика беше стартирана обществената поръчка - за да бъда атакувана", хвърли обвинение бившата министърка.
Кунева се усъмни в капацитета на централното координационно звено към Министерския съвет по еврофондовете - дали те ще могат да провелят дали учените, подали заявления за оценители, са с необходимия опит.
Версията на Меглена Кунева каква е причината за предупреждението от Брюксел за програмата за наука се размина с тази на проф. Денков. Според настоящия министър проблемът е в това, че самата Кунева е взела решение да поеме контрола върху управляващия орган на самата програма, бидейки министър. Това е нарушение на европейските регламенти, обясниха тогава от екипа му. Дори бившият премиер Бойко Борисов заяви неотдавна, че е знаел за проблема в министерството на Кунева и тя е била предупредена от другия вицепремиер тогава - отговорника по еврофондовете Томислав Дончев.
Въпреки това Кунева отрича.
"Решението управляващият орган да бъде в Министерството на образованието и науката е взето от проф. Николай Денков, който тогава е бил заместник-министър на образованието и науката. Това е грешка при моделиране на самата програма, която е направена от него", заяви Кунева.
Подобна практика обаче има и в министерството на социалната политика - управляващият орган по оперативната програма да е част от ведомството. Нарушението на Кунева, според експерти, е това, че Кунева лично е поела контрола в качеството си на министър, а не къде е самият управляващ орган.
Кунева се защити, че се е опитала да спре кражби заради ромски проекти на стойност 150 млн. лв. и ако не го е била направила - Еврокомисията отново е щяла да поиска финансови корекции.
Заради цялата история лидерката на ДГБ настоя проф. Денков да заяви има ли конфликт на интереси по научните проекти като член на научната общност.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни