През март 2014 г. американските военни платили на афганистанец малко над 1000 долара, за да го компенсират за убийството на сина му при операция близо до границата с Иран. Това сочат американски военни данни, предоставени на Ройтерс.
Шест месеца по-късно друг афганистански баща получил 10 000 от американските военни, след като синът му - също цивилен, е убит при предвождана от САЩ военна операция в същата провинция.
А 68-годишният Хаджи Алла Дад загубил 20 роднини, включително брат си и снаха си, при операция на американските и афганистанските специални сили близо до северния град Кундуз през ноември 2016 г.
Алла Дад заявява, че не е получил пари от американските военни, макар да е получил обезщетение от афганистанското правителство.
Близо 16 години след нахлуването в Афганистан САЩ нямат стандартизиран процес за изплащане на обезщетения на семействата на хилядите афганистански цивилни, убити или ранени при предвожданите от американците военни операции.
Те първо започнали да плащат на семействата на афганистанските жертви, за да се преборят с талибаните, които правили същото.
Подходът на Америка към обезщетенията е произволен по размер и САЩ се опитват да се държат като чужда военна сила на фона на културните и регионалните особености на Афганистан.
Но гражданските активисти казват, че системата не е справедлива и обърква често бедните и необразовани афганистанци.
Говорител на Пентагона заяви, че военните оставят решението колко да бъде платено да бъде взето от командирите на място, защото те са в най-добра позиция да преценяват инцидентите.
"Размерът на обезщетенията в Афганистан се основава върху културните норми в съответния район, съветите от афганистанските партньори и обстоятелствата на събитието", заяви говорителят Адам Стъмп.
Американските командири на терена на бойните действия са упълномощени да вземат решение за плащанията, тъй като имат най-доброто разбиране за тези фактори", каза Стъмп.
Не е ясно как армията на САЩ поставя тези фактори в парични рамки.
Вашингтон започна да изплаща компенсации в Афганистан през 2005 г., след като си даде сметка, че талибаните печелят влияние и благосклонност, като дават на цивилните пари след смъртоносните американски удари. Така е според Центъра за цивилни граждани при конфликт - базирана в САЩ група за подкрепа и изследване.
Според международните и националните закони САЩ не трябва да плащат обезщетения за цивилни, убити при военните им действия. Те обаче извършват такива плащания още от Корейската война през 50-те години на ХХ век. В някои случаи те платиха и на близки на цивилни, убити в иракския конфликт.
Критиците предупреждават, че липсата на стандарти при обезщетенията означават, че цивилните жертви в Афганистан не са третирани еднакво на фона на разрастващия се конфликт.
Най-високопоставеният американски командир в Афганистан заяви, че за преодоляването на сегашната патова ситуация с талибаните ще бъдат необходими още няколко хиляди войници.
"Много обезпокоително е, че говорим за засилване на начина, по който провеждаме операциите, без стандартна процедура за действие при изплащане на обезщетение", заяви Марла Кийнан - старши директор по програмите в Центъра за цивилни граждани при конфликт.
"Мъж в Кандахар може да получи 4000 долара за повредената си кола, а жена в Гардез получава 1000 долара за убитото си дете. Цивилните заслужават по-добри суми", каза Кийнан.
Размерите са различни
Според американски военни документи, получени от Ройтерс след поискване по Закона за свободен достъп до информация, американските сили са платили на афганистански семейства 1,2 милиона долара за смъртта на най-малко 101 афганистанци и раняването на 270 други от края на 2013 до 2016 г.
Почти всички жертви са цивилни. Пет от плащанията са за членове на афганистанското правителство, показват документите, които преди не са били публикувани.
Размерите на плащанията, дори при очевидно подобни случаи, са различни.
"Това показва, че всяко подразделение има своя собствена политика и че няма стандартна процедура за действие (или дори финансови рамки) в цялата армия как да бъдат извършвани тези плащания и в какъв размер да бъдат", заяви Кийнан.
В случая с Алла Дад парите не дошли от САЩ, а от афганистанското правителство.
Атаката, при която били убити близките му в Боз, близо до Кундуз, била обект на американско военно разследване, което през януари установило, че 33-ма цивилни са убити, а 27 са ранени, когато американски и афганистански спецчасти отвърнали на огъня на талибаните, като използвали домовете на цивилни граждани и повикали американска помощ по въздуха.
САЩ не изплатили никакви обезщетения и оставили на афганистанското правителство да реши какво иска да прави, заяви капитан Бил Салвин - говорител на силите на САЩ в Афганистан. Не е ясно защо.
Махмуд Даниш - говорител на губернатора на провинция Кундуз, заяви, че афганистанското правителство платило 100 000 афгани (1500 долара) за всеки убит и 50 000 афгани (750 долара) за всеки ранен.
Алла Дад казва, че САЩ би трябвало да поемат отговорност за цивилните жертви.
"На американците трябва да се потърси сметка за това, което направиха, и те трябва да платят за всеки убит и ранен", смята Алла Дад, девет от чиито роднини са ранени.
Той бил принуден да напусне работата си като учител и сега отглежда дини и зърнени култури.
"Афганистанското правителство обеща да плати за домовете ни, колите, селскостопанските машини и добитъка, но засега не е."
Запитани за случая с Алла Дад, от Пентагона казаха, че не коментират отделни инциденти. Местното правителство в Кундуз потвърди това, което Алла Дад казва за плащанията и броя на убитите му роднини.
"Ние разбираме, че никакви пари няма да компенсират страданията и загубата на живот", каза Салвин.
Един от най-известните случаи с компенсации е след въздушните удари на САЩ в Кундуз, които разрушиха болница, стопанисвана от "Лекари без граници", при които 42-ма души бяха убити и 37 ранени.
Инцидентът бе отразен от медиите по света и привлече вниманието на тогавашния президент Барак Обама.
"Президентът бе лично заинтересован от инцидента в Кундуз и това бе донякъде защото ние се заинтересувахме", каза бивш високопоставен служител на Белия дом, като допълни, че е необичайно висши представители във Вашингтон да се намесват в изплащането на обезщетения в Афганистан.
За този инцидент САЩ платиха средно по 3000 долара за ранените и по 6000 за убитите.
-----
* Репортажът е публикуван в сайта на Ройтерс.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни