Твърде вероятно е да избухне епидемия от морбили. Това е експертното мнение на проф. Камен Плочев, началник на Клиниката по инфекциозни болести във ВМА. В неделя бебе почина от заразната болест в "Столипиново" в Пловдив.
Проф.Плочев припомни пред бТВ, че през 2009 г. е имало около 34 случая на заболели от морбили, горе-долу такива са данните и сега. Само година по-късно през 2010 г. случаите вече 24 хиляди. При епидемията тогава починаха 26 души. През първото тримесечие на 2010 г. болните са били 10 хиляди, като по това време в цялата останала част на Европа е имало 12 хил. случая на заболяването.
След епидемията тогава започва ударна имунизация особено в компактните ромски общности. А имунолозите формулират и някои основни причини за проблема. Плочев синтезира част от тях:
Имунизацията е поверена на личния лекар. Ромите обаче често въобще нямат личен лекар, тъй като са здравно неосигурени;
Голяма част от тях нямат адресна регистрация, или тя е твърде условна. Лекарят праща съобщение, че трябва да се прави имунизация, но няма кой да го получи. Цели семейства са в движение - в Испания, Гърция и т.н.;
Самият етнос отказва да се иминузира. Някои от ромските лидери разпространяват твърдения, че това е начин за стерилизация. "Това излезе от анкетни карти. Проучването беше в кв. "Надежда" в Сливен, където живеят 25 хил. роми", отбеляза Плочев;
Липсва и всякакъв контрол върху дейността на личните лекари. Те спокойно могат да отчитат на хартия имунизации, които не са направили. За всяка получават по 1,90 лв., припомни професорът.
Той приведе и някои данни.
Имунизациите са 99%, но... на хартия. При проверка дали има създаден имунитет се оказва, че при 3-4-годишните - такъв имунитет имат 70 на сто, при 7-8-годишните - 75%, при над 12-годишните - 80%, т.е. едни 15 на сто се губят, смята инфекционистът;
Реуимунизациите. Там също има голям проблем. Адекватен ли е имунизационният календар, попита Плочев. В България реимунизацията е предвидена за много по-късна възраст. На 13-14 години някои от тях вече са родили. "Не е ли по-добре това да става, когато детето променя средата си, т. е. когато трябва да тръгне на училище - на около 6-7 години", предлага той;
Не е малък процентът на майките, които не са имунизирани. Такъв е и случаят с починалото бебе в "Столипиново". "Не иминузираме бебетата до 6 месеца, защото се предполага, че те имат защита от имунизацията на майката", каза още професорът.
Той акцентира и върху друга социална прослойка, която създава условия за разпространението на заразата - интелигентните жени, които водят кампании против имунизациите. "Това не го разбирам", призна лекарят. Той отново повтори, че няма научни доказателства, че ваксината причинява аутизъм и другите тежки увреждания, каквито идеи се разпространяват сред антиваксърите.
"Няма нито един наказан, че не се е имунизирал - отбеляза още един дефект в ситемата на ваксинирането проф. Плочев. - Да престанем с тази антиваксинална пропаганда".
И напомни, че морбили се предава по въздушно-капков път, като вирусът може да оживее във въздуха 20 минути, като атакува през дихателните пътища и през конюнктивата.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни