Фондация „Веселин Топалов” подаде сигнал в прокуратурата срещу бившия министър на младежта и спорта (и най-вероятен следващ) Красен Кралев за нанесени щети на държавата в размер на 13 млн. лева във връзка със сагата ЦСКА.
„Призовавам прокуратурата да разгледа предоставените от фондацията материали и в случай че се докаже, че законите са нарушени, да потърси наказателна отговорност от виновците, заявява бившият световен шампион по шахмат Веселин Топалов в огромно писмо, пратетно до медиите. - Смятам, че е време да се сложи край на своеволията, които пречат на развитието на българския спорт. Подобни действия, извършвани от хора с министерски ранг, хвърлят тежка сянка върху българската институция, която би трябвало да формира политики в областта на спорта, а не да възпрепятства развитието му. Фондация „Веселин Топалов” ще продължи и занапред да защитава интересите на българския спорт, като сигнализира на висок глас за различни закононарушения.”
В сигнала на фондацията са описани действия на Кралев, с които е възпрепятствал държавата в лицето на НАП да събере дългове в особено големи размери от близо 13 млн. лева от ПФК ЦСКА АД. На 14 юли 2016 г. тогавашният министър прекратява едностранно договор за наем за предоставяне право на ползване на спортен комплекс „Българска армия“, сключен между Министерството на младежта и спорта и „Професионален футболен клуб ЦСКА“ АД, както и за прекратяване на договор за предоставяне право на ползване на тренировъчна футболна база „Панчарево“.
Това е довело до увреждане на интересите на дружеството и на неговите кредитори, в т.ч. и на държавата като кредитор, пише Топалов.
Прекратяването на двата договора е лишило кредиторите на ПФК ЦСКА АД от възможността да получат справедливо удовлетворяване чрез изпълнението на оздравителна програма в сравнение с това, което биха получили при осребряване на активите от масата на несъстоятелността на дружеството. Последица от прекратяването на договорите е и невъзможността дружеството да продължи дейността си като професионален футболен клуб.
След като министърът прекратява едностранно ползването на стадион „Българска армия”, „ФК ЦСКА - София“ ЕАД, изпълнител на оздравителния план, внесен от синдика на дружеството, губи интерес да финансира изпълнението му. Документът е предвиждал 100% удовлетворяване на държавата като кредитор, представлявана в производството по несъстоятелност от НАП с вземания в приблизителния размер от 13 000 000 лв., както и реални гаранции за тяхното изпълнение.
Така се стига до решение на съда от 9 септември м.г., с което ПФК ЦСКА АД е обявено в несъстоятелност и се прекратява дейността на дружеството. С акта на обявяване на дружеството в несъстоятелност съдът постановява осребряването на активите на дружеството, включени в масата на несъстоятелността. Синдикът обявява публична продан за 30 март 2017 г. на активите на дружеството като цяло с продажна цена 1 646 325,00 лв., съгласно изготвена пазарна оценка на имуществото на ПФК ЦСКА АД.
Сигнали до прокуратурата по казуса ЦСКА, който в момента е на етап търг за активите на фалиралото дружество, след които е и емблемата, имаше и преди. Но те останаха без последствия.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни