През април тази година се навършват 100 години, откакто „Фонтан“-ът на Марсел Дюшан измени завинаги хода на историята на изкуството. Обикновеният писоар, представен от френския художник в качеството на художествен обект за участие в изложба през 1917 г., подписан като произведение на несъществуващ автор, е отхвърлен и заснет на фона на модернистична картина, преди да изчезне завинаги. Така „Фонтан“-ът на Дюшан се превръща в легенда и мистерия, недоразбрана и до днес от мнозина, но считана за най-великото произведение на изкуството на ХХ век, без да съществува физически.
Точно преди 100 години, през април 1917-а, се открива Първата изложба на дружеството на независимите художници в Ню Йорк. Според правилата на организаторите, всички изпратени творби е трябвало да бъдат приети за участие – без жури и без награди. Но един бял порцеланов писоар, изпратен от името на някой си R. Mutt, е изхвърлен безцеремонно, след като организаторите отказват да го признаят за произведение на изкуството…
Впоследствие се разбира, че R. Mutt е псевдоним, използван от Марсел Дюшан, който с „Фонтана“ променя самата дефиниция за изкуство.
Сто години по-късно, в средата на април 2017-а, в нюйоркската галерия за изящни изкуства „Франсис М. Науман“ бе открита експозицията „Марсел Дюшан. Фонтан. Почит“. В нея 31 съвременни художници отдават почит на скандалния „Фонтан“, като създават свои версии на знаменитата творба. Вариациите на тази тема са толкова различни, колкото и техните автори, както можете да се убедите сами.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни