Какво трябва да правим при терористичен акт? Ако първият ви инстинкт е да бягате, той е напълно правилен, твърдят от полицията в Лондон. Тази нощ след атентата, при който ван се вряза в тълпа на Лондонския мост и терористите след това скочиха на местните с ножове, те за пръв път отправиха официално широко обсъжданото предупреждение - "Бягай, скрий се, съобщи" (run, hide, tell), съобщава "Гардиън".
Още по време на инцидента Лондонската полиция публикува в социалните мрежи препоръка - ако сте в района на атентата, бягайте от всяка заплаха, а не се предавайте и не се опитвайте да преговаряте с терористи. Ако това не е възможно, трябва да се скриете, преди да звъннете на полицията.
Много хора тази нощ нямаха тази възможност. Други пък се опитаха да помогнат на съгражданите си с подръчни средства - столове, бирени чаши и други.
Помощник-комисарят на полицията Марк Роули обаче подчертава, че инструкцията "Бягай, скрий се, съобщи" е с доказана ефективност. Разбира се, има и изключения.
"Всеки е наясно за проблемите с тероризма по света. Никога не може да си подготвен за всичко и ако някой действа инстинктивно и реши да се бие, защото няма избор, никога не бихме го критикували", подчертава Роули.
Много хора считат, че препоръката на полицията показва страх и нерешителност пред врага. Тя обаче е основана на ясна логика - цивилни само могат да се пречкат на професионалистите.
Ето и как изглежда предупреждението на полицията:
Трябва да:
Бягаш - към безопасно място. Това е по-безопасно от това да се предадеш или да преговаряш. Ако не е възможно, тогава...
Скрий се - изключи звука и вибрациите на телефона си. Барикадирай се някъде, ако можеш.
Съобщи - обади се на полицията на 999, ако е безопасно.
Предупреждението бе разработено и прието като стандартна политика на полицията преди месец, но обсъждането му тече отдавна. Повечето специалисти по конфликти са съгласни с него.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни