"Според българския Закон за нормативните актове, законопроектите подлежат на задължително обществено обсъждане. Независимо от това дали споделяме конкретните предложения за промени, ние не виждаме кой друг, ако не съдиите, са компетентни да формират мнение и предлагат промени в тази област, както и да участват активно в обсъждането им. Намираме за крайно неуместно изказването Ви, че „ако иска промени, г-н Панов следва да се кандидатира за депутат”.

Това пишат 16 известни български юристи в отворено писмо до правосъдния министър Цецка Цачева. В него е посочено и качеството ѝ на председателстващ ВСС, а поводът е тв интервю на Цачева, в което тя призова председателя на ВКС Лозан Панов да се кандидатира за депутат, ако искал нещо да променя в законодателството.

По този повод те пишат на Цачева, че възгледите й за "разделението на властите и тяхното взаимно възпиране, за върховенството на закона и независимостта на съда изглежда не съответстват в пълна степен на смисъла, който съвременното демократично общество придава на тези понятия". Освен това й намекват, че колежката й Екатерина Захариева говори друго в чужбина и дори напомнят осъдително решение на ЕСПБ срещу Унгария.

"По наше убеждение, ролята на министър на правосъдието е да свързва изпълнителната и съдебната власт, а не да ги противопоставя, или да злепоставя представители на коя да е от тях, а ролята на Висшия съдебен съвет, който Вие председателствате, е да осигурява и брани независимостта на съдебната власт, а не да пренебрегва мнението и достойнството на нейните представители.

Като считаме, че публичните Ви изявления са несъвместими с тези функции,

НАСТОЯВАМЕ ЗА НЕЗАБАВНАТА ВИ ОСТАВКА", казват юристите.

Сред тях личат имената на Здравка Калайджиева - доскоро съдия от България в Страсбург, преподавателите по право Станислав Костов и доц. Кристиян Таков , адвокат Ина Лулчева и др.

Ето пълния текст на писмото:  

До г-жа Цецка Цачева – Министър на правосъдието и Председателстващ Висшия съдебен съвет

                                                              ОТВОРЕНО ПИСМО  

Уважаема госпожо Цачева,

Всеки от подписалите настоящото искане е юрист с професионални познания, продължителен опит и определено мнение по необходимостта от реформа на българското правосъдие. Каква следва да е тази реформа, за да се осигури справедлив съдебен процес за гражданите в съответствие с приетата от Народното събрание концепция, е експертна тема. От публичните Ви изказвания за състоянието и бъдещето на реформата на съдебната система и коментарите Ви за опитите на председателя на Върховния касационен съд да предизвика сериозното им обсъждане на най-високо равнище, оставаме с впечатлението, че възгледите Ви за разделението на властите и тяхното взаимно възпиране, за върховенството на закона и независимостта на съда изглежда не съответстват в пълна степен на смисъла, който съвременното демократично общество придава на тези понятия.

Изненадани сме от факта, че изразените от Вас позиции по необходимостта от съдебна реформа са противоположни на застъпваните в чужбина мнения на г-жа Екатерина Захариева – заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи относно стремежа на страната да извърши препоръчаните в рамките на Механизма за сътрудничество и оценка от ЕК на ЕС промени. Считаме, че реформата на съдебната система е преди всичко вътрешен обществен въпрос, който засяга всички български граждани. Осигуряването на справедлив съдебен процес и върховенство на закона в Република България е процес, който не следва и не може да бъде политизиран или ограничен до мандата на определени лица, или управлението на една, или друга партия, защото гражданите на демократичните общества следва всякога да имат достъп до независим съд и закони, пред които всички са равни. Справедливостта, от която всички се нуждаем, няма политически цвят и не може да бъде осигурена само от законодателя в рамките на мандата на една или друга партия.

Припомняме Ви, че според българския Закон за нормативните актове, законопроектите подлежат на задължително обществено обсъждане. Независимо от това дали споделяме конкретните предложения за промени, ние не виждаме кой друг, ако не съдиите, са компетентни да формират мнение и предлагат промени в тази област, както и да участват активно в обсъждането им. Намираме за крайно неуместно изказването Ви, че „ако иска промени, г-н Панов следва да се кандидатира за депутат”.

По този повод Ви припомняме, че през 2016 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди Унгария за нарушение на свободата на изразяване на бившия председател на унгарския Върховен съд – г-н Андраш Бака, поради реакцията на властите по изразени от него критики към предприетите законодателни реформи.

В това решение ЕСПЧ подчерта, че „темата за функционирането на съдебната система е от обществен интерес и че дебатът по нея е защитен от чл. 10 от ЕКПЧ. Дори даден проблем да има политическа окраска, това само по себе си не е достатъчно, за да бъде обезкуражен съдия да прави изявления по въпроса. Нещо повече, предсрочното прекратяване на мандата на г-н Бака е имало безспорен „смразяващ ефект“ и е можело да обезкуражи съдиите да участват в общественото обсъждане на законопроекти и да изразяват становище по въпроси, свързани с независимостта на съда”. В резолюцията си от 17 май 2017 г. Европейският парламент се позова на това решение и изрази опасение за системна заплаха за принципите на правовата държава в Унгария, като призова Съвета да задейства чл. 7 от Договора за ЕС. Със съжаление констатираме, че тези обстоятелства като че ли не са били напълно осмислени.

По наше убеждение, ролята на министър на правосъдието е да свързва изпълнителната и съдебната власт, а не да ги противопоставя, или да злепоставя представители на коя да е от тях, а ролята на Висшия съдебен съвет, който Вие председателствате, е да осигурява и брани независимостта на съдебната власт, а не да пренебрегва мнението и достойнството на нейните представители.

Като считаме, че публичните Ви изявления са несъвместими с тези функции,

                         НАСТОЯВАМЕ ЗА НЕЗАБАВНАТА ВИ ОСТАВКА.   

Подписи:

1. Здравка Калайджиева – адвокат (1980 – 2007 г.), съдия в ЕСПЧ (2008 – 2015 г.);

2. Станислав Костов – адвокат от 2007 г. и преподавател по право на Европейския съюз;

3. доц. Кристиян Таков – преподавател по гражданско право;

4. Ина Лулчева – адвокат от 1986 г.;

5. Емилия Недева – адвокат от 1986 г.;

6. София Разбойникова – адвокат от 1999 г.;

7. Николай Руневски – адвокат  от 1997 г.;

8.  Георги Атанасов – адвокат от 1992 г. , председател на Пети районен съд – гр. София (1985 – 1989 г.), заместник-председател на Софийски градски съд (1989 – 1992 г.);

9. Йорданка Бекирска – адвокат от 2009 г.;

10. Динко Кънчев – адвокат от 1994 г.;

11. Ивайло Костов – адвокат от 2007 г. и преподавател по Граждански процес;

12. Симеон Стойчев – адвокат от 2011 г.;

13. Петя Косева – адвокат от 2011 г.;

14. Анна Гаврилова-Анчева – адвокат от 1981 г.;

15. Даниела Екимова – юрист;

16. Маргарита Калайджиева – адвокат;"

По-рано днес Съюзът на съдиите в България заплаши в друго открито писмо, че сезира ред международни институции срещу т. нар. вестник "Труд". Става дума за инсинуативно разпространена част от писмо, изпратено между лични електронни пощенски адреси на членове на Съюза на съдиите в България, неясно как придобита. По повода от ССБ припомнят, че се злепоставят непрекъснато и безнаказано български съдии, които са противници на статуквото.

"Компетентните български институции не само, че не защитиха магистратите, обект на тази кампания, но и мълчаливо или явно я подкрепяха. Нееднократно медийните атаки бяха координирани с действия или изявления на висши представители на съдебната, изпълнителната и законодателната власт, засягащи определени съдии и съдилища, поддържащи конспиративните и останали напълно недоказани теории за партийна обвързаност и абсурдни сценарии. Членове на ВСС и различни водещи политици предпочитаха именно издания от групата, разгърнала кампанията за свои медийни участия."

Оттам се обръщат към Европейската комисия, като партньор на страната ни по Механизма за сътрудничество и проверка, Консултативния съвет на Европейските съдии, както и към международните магистратски организации, чиито член е Съюзът на съдиите в България.

"Не може да се нарича правова държава тази, която търпи беззакония спрямо собствените си съдии", допълват от ССБ.

[[nid:55080]]
Засега министърката не е коментирала. Очаква се това да стане утре на влизане на заседанието на пленума на ВСС.