До 10 години затвор трябва да отнесе всеки, който разпространява заблуждаваща или невярна информация за банка или финансова институция и с това причини вреди другиму.

Това решиха днес депутатите от правната комисия, които приеха на първо четене изменения в НК, с които се въвеждат строги санкции за дискредитиране на банковата ситема. Предложенията бяха внесени преди два дни от депутата от ДПС Йордан Цонев, като те преповтарят едно към едно текстове, предложени от БНБ.

Националната банка поиска лишаване от свобода от 2 до 5 години ако чрез неверни сведения се всява паника сред населението, а при причинени значителни вреди или получени значителни неправомерни доходи наказанието да е затвор от 5 до 10 години и глоба от 5 хил. до 10 хил. лв. В подкрепа на тези изменения в НК гласуваха 10 от членовете на комисията от ДПС и ГЕРБ. Представителите на БСП, които бяха 5, гласуваха "въздържал се".

Като цяло и членовете на комисията се обявиха за наказания за клатене на банковата система.

Вносителят Йордан Цонев направи дълга увертюра като посочи, че предложенията му са плод на консултациите между политическите сили при президента миналата неделя.

През цялото време Цонев говори за "умишлена атака срещу една банка, която е имало опасност да прерасне върху цялата банкова система". Той описа апокалиптична картина тип "гръцки сценарий", влючваща погроми, улични протести и въстания, ако "беше фалирала още една банка". Но не стана ясно коя банка визира като "фалирала" Цонев.

По отношение на броженията, които се породиха от така представените текстове, че обект на наказание могат да станат дори и журналистите, които публикуват информации за банките, Цонев посочи, че не виждал причина за опасения, тъй като финансовите институции публикували годишни публични анализи и ако медиите просто ги интепретират това не би могло да се квалифицира като престъпелние.

Становища по законопроекта изразиха от Върховния касационен съд (ВКС), правосъдното министерство и от БНБ.  ВКС пздравиха депутатите за навременната реакция по отношение на "обективната действителност", но посочиха че между първо и второ четене текстовете трябва да бъдат прецизирани и да се посочи целта на престъплението като причиняване на вреда или получаване на облага например. Според зам.-шефката на съда Павлина Панова така ще се избегна казусът с погазването на свободата на словото.

От правосъдното министерство казаха, че тепърва предстои съгласувателна процедура в МС, но посочиха, че и сега действат административни санкции за уронване на престижа на финансови институции, От БНБ благодариха персонално на Цонев за бързото внасяне на предложенията им за изменения в НК и оставиха на юристите да доизчистят текстовете.

Димитър Лазаров от ГЕРБ стигна още по-далеч. Той попита дали не трябва да се помисли и за конфискация на имущество по силата на тези членове. Хамид Хамид от ДПС удари едно рамо на колегата си Цонев, като обяви: "Това е текст, който пази вложителите, а не самата банка." Филип Попов от БСП също се обяви "за" целите на внесетните промени, но в сегашният им вид били твърде неясни, широкообхватни и щели да доведат до голям брой тълкувателни решения. На финала се изказа и шефът на правната комисия Четин Казак (ДПС), който също изрази мнение, че трябва да е ясно кого визират предложените текствое чрез въвеждането на цел на престъплението. Той също посочи, че текстовете са твърде необходими, тъй като паниката била на ръба да се разпространи в целия сектор.

Заключителнтие думи бяха на Цонев, който определи случилото се като удар по националната сигунорст и защити текстовете си с друг сега действащ текст в НК, който гласи че затвор до три години грози всеки, който получи кредит чрез предоставени неверни сведения. Мнения против предложените текстове изразиха само граждански организации, които присъстваха на заседанието. От Съюза на пострадалите от банки заявиха че предложените текстове са в духа на "тоталитарното репресивно законодатекствио от преди 10 ноември" и ги сравниха с действащи по онова време текстове, с които се наказвал всеки, който говори против паертията. От там също посочиха, че в предложените от Цонев промени нямало цел или умисъл.

В същата конфигурация - 10 "за" и 5 "въздържал се" - бяха приети и предложения на ГЕРБ за изменения в НК за по-тежки наказания за шофиране в нетрезво състояние. Депутатите от правната комисия приеха на първо четене и предлаганите от Йордан Цонев облекчения в закона за офшорките.