Митниците на държавите от ЕС са задържали над 41 милиона фалшифицирани продукти по външните граници на ЕС на обща стойност 670 милиона евро през 2016 година, което е с 2% повече от година по-рано, съобщи днес Европейската комисия.
Тя публикува днес редовния си годишен доклад за защитата на правата на интелектуална собственост.
Всекидневните стоки като храна, питиета, лекарства, играчки и електроуреди, които са опасни за живота и здравето на потребителите, представляват една трета от всички конфискувани продукти.
Най-голям сред тяхе делът на цигарите (24%), на второ място идват играчките (17%), следвани от храните (13%) и опаковъчните материали (12%).
Китай остава безспорен лидер, когато става дума за произхода на фалшивите стоки - 80 на сто са дошли оттам миналата година.Големи количества фалшиви цигари са дошли от Виетнам и Пакистан, докато Сингапур е на първо място като източник на фалшив алкохол. Иран е лидерът по износ на фалшиви аксесоари за дрехи в ЕС, Хонг Конг - на фалшиви мобилни телефони, а Индия - на фалшиви лекарства.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни