СИМОНА РУСЕВА
Последният съветски външен министър (1985 -1990 г.) и впоследствие президент (1992- 2003 г.) на родната Грузия Едуард Шеварднадзе след продължително боледуване почина на 86 години в Тбилиси. Това съобщи днес говорителката на известния политик от близкото минало.
Като съветски външен министър той застана плътно до бащата на гласността и перестройката Михаил Горбачов и след 4 десетилетия Студена война допринесе за разведряването не само в Съветския съюз, а и в бившите тоталитарни диктатури в Европа. В Германия го наричат “един от бащите на обединението”, така и ще го запомнят.
Едуард Амвросиевич Шеварднадзе се ражда на 25 януари 1928 г. в Мамати. Бащата е преподавател по руски език и литература и член на Върховния съвет на Грузия.
Синът завършва история, но вместо на научна кариера се посвещава на комунистическата идея – оглавява комсомолската организация на Грузия. През 1972 г. вече е начело на грузинската компартия.
Младият Шеварднадзе се обявява категорично срещу корупцията в родината си, застъпва се за повече прозрачност и ефективност в администрацията на Тбилиси. Това ясно се вижда и от Москва.
На 2 юли 1985 г. новият генерален секретар на КПСС (Комунистическата партия на Съветския съюз) Михаил Горбачов, само ден, след като е встъпил в длъжност, назначава Шеварднадзе за съветски външен министър, макар той по това време да няма никакъв опит по международни въпроси и дипломация.
Новоназначеният външен министър бързо се ориентира в съвременната обстановка и открито демонстрира курса си – СССР трябва да загърби самоизолацията, в която сам се е поставил и да се обърне с лице към международната общност. Точно това го мотивира през 1990 г. да застане редом до Горбачов при съдбоносните преговори по обединението на Германия. И то против волята на съветските закоравели комунисти и генералитета. Лично Шеварднадзе преговаря във формата 2+4 (ФРГ и ГДР от една страна и четирите велики сили от друга – бел. ред.)
“Много добре знаехме: Ако не се стигне до обединението на Германия, една нова световна война би била неизбежна”, обясни по-късно позицията си Шеварднадзе.
През декември 1990 г. той се оттгегля доброволно от поста външен министър на СССР.
Свалянето на първия президент на обявилата независимост Грузия – Звиад Гамсахурдия, отваря пътя на Шеварнадзе към властта в Тбилиси. През 1992, 1995 и 2000 г. той печели три последователни президентски мандата.
Опозицията неизменно го вини във фалшифициране на изборите. Той обаче се ползва с международна подкрепа и преди всичко на бившите си колеги – германския външен министър Ханс-Дитрих Геншер и държавния секретар на САЩ Джеймс Бейкър. И двамата го ценят като либерален и отворен към света политик.
“Десетилетието на Шеварднадзе” обаче има и печални страни за Грузия. С подмолната помощ на Кремъл от страната се отцепват Южна Осетия и Абхазия. Корупцията отново се шири. Шеварднадзе отстоява позициите си и отказва да се оттегли от властта, изричайки: “Грузия все още има нужда от мен.”
Не го уплашват и двата атентата срещу него. Мнозинството от населението го подкрепя. Заради издръжливостта и хитрите му ходове го наричат “Кавказката лисица”.
От власт през 2003 г. го сваля “Розовата революция”. Народът се вдига срещу корупцията и диктата на фамилните кланове в управлението.
От тогава Едуард Шеварднадзе живееше далеч от политиката и светската суета.
Най-вероятно той ще бъде изпратен в сетния му път с почести, каквито се полагат на бивш държавен глава.
Светът ще го запомни като мъдър политик.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни