Излизането на Великобритания от Европейския съюз заплашва първенството на нейните университети сред елитните висши учебни заведения в света, съобщава платформата EUobserver.
Рисковете идват от очакваната загуба на еврофинансиране за науката и за изследванията, и от нарастващите такси за обучение на студентите, отбелязва публикацията.
Сега бюджетът на ЕС дава приблизително една четвърт от разходите за изследователска работа на университетите в Оксфорд и Кеймбридж. За първи път тази година те заемат челните две места в класацията на британския "Таймс" на университетите в света.
След тях се нареждат перлите на американското висше образование: Калифорнийският технологичен институт, Станфордският университет, Масачузетският технологичен институт, университетите в Харвард и Принстън.
Класацията обхваща 1000 висши учебни заведения, като половината от първите 100 са европейски.
Напредък сред най-добрите университети в света отбелязват китайските ВУЗ-ове. Така например Пекинският университет се издигнал две позиции нагоре, за да сподели 27-то място с Единбургския университет, докато три други китайски университета са влезли в групата на 200-те най-добри университета в света.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни