Общият оперативен приход на банките в България възлиза на 2,52 млрд. лв. в края на август, което е спад с 8,9% на годишна база. Това сочат изчисления на база данните на БНБ.
Над 70% от него, или 1,79 млрд. лв. се формират от нетния лихвен доход при 1,88 млрд. лв. преди година. Това представлява понижение от 4,8%.
Само приходите от лихви са със 7,9%, или със 175 млн. лв. по-ниски, в сравнение с година по-рано, възлизайки на 2,05 млрд. лв. Разходите за лихви се понижават с 25,1% за година до 256 млн. лв.
Приходите от такси и комисиони обаче се повишават с 8,2% на годишна база, или с 57 млн. лв., до 755 млн. лв., срещу 698 млн. лв. към края на август миналата година.
Ръстът се дължи на непрекъснатото увеличение на кредитния портфейл на банковата система от лятото на 2016 г. насам вследствие на ниските лихви и повишеното търсене на заеми, независимо от стагнацията в кредитирането, която се наблюдаваше при подготовката на банките за прегледа на качеството на активите и стрес теста.
Кредитирането за частния сектор бележи умерени темпове на покачване в рамките на 3,5-4% на годишна база. Такива последно са отчитани през лятото на 2012 г., пише в последния доклад на Асоциацията на банките в България (АББ).
На този фон спадът на приходите от лихви със 175 млн. лв. за година видно не се компенсира от ръста при таксите и комисионите.
Размерът на обезценките намалява с 18,7% до 359,7 млн. лв. Това се дължи на по-доброто качество на кредитния портфейл и тенденцията за спад на необслужваните кредити, отчитат от АББ.
Към 30 юни 2017 г. техният обем се е свил до 6,79 млрд. лв., което представлява 12,22% дял спрямо 14,54% година по-рано.
За осем месеца банковата система отчита нетна печалба в размер на 913,2 млн. лв. при 1,04 млрд. лв. за същия период на 2016 г. Това представлява намаление от 12,1% на годишна база.
Трябва да се има предвид, че финансовият резултат на системата за изминалата година бе повлиян от еднократни фактори, един от които е извънредният приход за банките от сделката между Visa Europe и Visa Inc през юни 2016 г. Според БНБ ефектът от него е в размер на 186 млн. лв.
Изключвайки го, в края на август 2017 г. можем да кажем, че нетната печалба на сектора всъщност расте със 7% на годишна база.
С оглед на това рентабилността на банките в България се оказва по-висока от средната на европейските им конкуренти, които са под надзора на ЕЦБ, констатират от АББ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни