И все пак ядреният инцидент, станал в края на септември в Русия или Казахстан и довел до появата на радиоактивен облак на Европа, е опасен, става ясно от публикация на в. "Монд".
До този извод стигнали специалисти от CRIIRAD - френската Комисия за независими изследвания и информация за радиоактивност.
Те смятат, че е необходимо да се вземат мерки за защита на живеещото в непосредствена близост население. Поетите от него дози значително превишават санитарните норми. Освен това Комисията настоява във връзка с инцидента да бъде приложена програма за специален радиологичен мониторинг на европейско равнище. Така ще може да се установи дали са заразени хранителни продукти, влизащи в рисковата група.
За инцидента за първи път бе съобщено в края на миналата седмица. Той бил засечен от експерти от френския Институт за изследване на ядрената сигурност - IRSN. В атмосферата бил изпуснат радиоактивният нуклид рутений-106.
Според Брюно Шарейрон - директор на лабораторията на CRIIRAD, радиоактивността на рутений-106 намалява наполовина след година, по-точно след 372 дни. Нуклидът се създава в резултат на разпад, който, щом падне върху почвата или растително покритие, може да предизвика дълготрайно заразяване.
От IRSN са категорични, че инцидентът не е станал в ядрен реактор, а в обект за преработка на ядрено гориво. И твърдяха, че той не е опасен за здравето на хората. Мнението на хората от CRIIRAD обаче е коренно различно.
Французите смятат, че инцидентът е станал в Русия или Казахстан. Диапазонът на вероятното място е между Урал и река Волга. Нито Русия, нито Казахстан досега са потвърдили за такъв случай на своя територия.
Специалистите от IRSN твърдяха, че няма отражение върху човешкото здраве или околната среда в Европа. От българската Национална система за мониторинг на околната среда (НСМОС) също заявиха, че няма превишени норми за радиоактивност у нас.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни