Главният прокурор Сотир Цацаров е изпратил писмо до премиера Бойко Борисов с тревожни данни за състоянието на язовир "Бели Искър", който захранва столицата с питейна вода. Това обяви премиерът на днешното заседание на Министерския съвет. Борисов посочи, че е изпратил писмото до отговорните институции - министерство на регионалното развитие и столична община.
Строителният министър Николай Нанков коментира, че все още не се е запознал с него, но малко по-късно столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви, че в момента се раглеждат няколко проекта за реконструкция на язвовира.
Сагата с язовирната стена се точи още от 2016 г., когато местното население алармира, че тя има нужда от реконструкция. В началото на тази година от прокуратурата обявиха, че в действителност състоянието на "Бели Искър" налага спешни укрепителни дейности. "За ремонта разпоредихме проверка. Този язовир е от особена важност за София и Софийска област", посочи още тогава заместничката на Цацаров Ася Петрова.
Доскоро обаче не беше ясно чия е собствеността на съоражението. След изменението в Закона за водите, този язовир от 2010 г. трябва да е публично-държавна собственост. Повече от 6 години обаче не са били предприети действия от областния управител за издаване на акт за публично-държавна собственост, обясни Петрова. Затова и когато от държавното обвинение сезирали институциите - областната управа, "Софийска вода" и столична община, те отговорили, че не са отговорни за стопанисването на съоражението.
От 18 януари издаването на акта за публично-държавна собственост е факт и отговорността вече би трябвало да е ясна. След заседанието на МС столичният кмет Йорданка Фандъкова посочи, че преди години на стената е правен ремонт, което било първа фаза по укрепването. Но сега е възложено на областния управител на София-област да разгледа проектите за реконструкцията на язовирната стена и да избере най-добрия от тях, тъй като всички проекти били различни, в това число и по отношение на финансовите параметри. Все още нямало единно становище кой е най-добрият от тях. "Софийска вода" като концесионер имала ангажимент към поддръжката на обекта, но разходите по реконструкцията са прерогатив на държавата.
Малко по-късно от прокуратурата дадоха специален брифинг, на който изнесоха доста тревожни факти - над 50% от язовирите у нас са в пред аварийно състояние или са опасни, a Държавната агенция за метрологичен надзор не е налагала глоби, само е правила предписания. Опасните язовири са 205, при 80 от случаите положението е критично, а само в11 от случаите агенцията е направила опит да санкционира стопаните.
С акт за бездействие по казуса "Бели Искър" може да се сдобие дори регионалният министър, принципал на агенцията по метрология, стана ясно още от думите на прокурор Ася Петрова. Що се отнася до "Софийска вода", от държавното обвинение смятат, че дружеството не трябва да бяга от ангажимента си като концесионер по укрепването на съоражението.
"Язовирът, който е на територията на община Самоков, е публична държавна собственост и следва да бъде в управление на областния управител на Софийска област. Към настоящия момент е налице действащ концесионен договор между Столична община и "Софийска вода" АД, по силата на който стопанисването, поддържането и експлоатацията на язовир "Бели Искър" се осигуряват от концесионера. За извършване на реконструкцията на язовирната стена предстои в най-кратък срок да бъде подписано споразумение между всички заинтересовани страни. Технически експертен съвет ще определи най-доброто техническо решение, по което да бъдат извършени строително-монтажните работи", пък посочиха от МРРБ.
Както и преди повече от половин година, излиза, че институциите продължават да си прехвърлят отговорността за язовира.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни