Тони Блеър, лидер на Лейбъристката партия от 1994 до 2007 г. и британски премиер от 1997 до 2007 г., се опасява, че след "Брекзит" и други държави ще пожелаят да напуснат съюза.
"Понастоящем във всички държави членки на ЕС са налице същите страхове и напрежение, като тези, които доведоха до "Брекзит", заявява Блеър в интеврю, публикувано днес в германския в. "Ди Велт" и в други европейски медии.
Според него "Брекзит" трябва да бъде използван, за да се намерят отговори на проблемите, довели до решението Великобритания да излезе от ЕС.
“В противен случай популизмът в Европа ще завладее нови територии”, предупреждава Блеър.
Наред с това излизането на Великобритания от ЕС трябвало да доведе до промяна в мисленето, което щяло да е от полза и за двете страни.
Същевременно ЕС не трябвало да гледа на Brexit като на нещо окончателно. В решаващата за излизане на Великобритания от съюза 2018 година политическото ръководство на Европа не бивало да свива рамене и да изпада във фатализъм.
Според Блеър ЕС не бива да се бои от реформи, като например временно спиране на свободното придвижване на хора в държавите от Съюза.
Висшият британски политик смята също, че при разумни и необходими реформи британците щели да се помирят с Европа, а европейците като цяло щели да се сплотят.
Бившият премиер на Великобритания апелира към останалите 27 членки на ЕС по време на преговорите по излизането на страната му от съюза да държат вратата за членство отворена. Това щяло да е подкрепа за проевропейските сили във Великобритания.
По адрес на привържениците на "Брекзит", които гледат на евентуално отхвърляне на излизането на Великобритания от ЕС като на измяна на демокрацията, Блеър заявява: “Ние имаме право да преразгледаме решението си, след като видим условията за излизане от ЕС. В това няма нищо недемократично.”
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни