Руски бизнесмен купи две топлоелектрически централи (ТЕЦ) в Пермска област и Удмуртия, за да създаде база данни и да копае криптовалута, съобщи "Комерсант".
"Не става въпрос само за копаене на криптовалута, в бъдеще има идея да се разработи център за данни. Освен това има закон "Яровая", че информацията трябва да се съхранява в Русия, а центърът за данни е обикновена стая, пълна със сървъри", казва инвеститорът в проекта Алексей Колесник.
Опцията с криптовалутата ще се задейства след приемането на законодателната рамка, добави той.
В Русия вече е подготвен проектозакон за регулиране на дигиталната валута, който ще определя процедурата за издаване, облагане, купуване и разпространение на криптовалути, в т.ч. добива им и първичното предлагане на монети (ICO). Крайният срок за приемането му е юли 2018 г. , а за обсъждане в Думата ще влезе през февруари.
Т.нар. пакет "Яровая", на името на вносителя Ирина Яровая - законодателство, прието в Русия в името на антитерористични цели, на практика следи почти целия интернет, поради което предизвика недоволство при приемането му преди две години. Въпреки това влезе в сила и от 1 юли т.г. всички доставчици на интернет услуги, включително и на моментални съобщения и на социални мрежи, трябва да пазят цялата информация за съдържанието на разговорите и кореспонденцията на членовете поне за одина. За телекомуникационните оператори този срок е по-голям - 3 години.
В същото време центровете за база данни са големи потребители на електроенергия и разходите за това достигат 50% - по-високо, отколкото в алуминиевата промишленост, отбелязва "Комерсант".
Ефективността на купените две електроцентрали е ниска, но изискванията на законодателството и ниските цени на електроенергията създават добри перспективи за развитието на дата центрове в Русия, смятат експерти.
Руската централна банка не поддържа инициативата на руското министерство на финансите, което разработва проекта за регулиране на криптовалутите, и смята да разреши търговията с дигиталните пари на борсите. Президентът Владимир Путин подкрепя консерватизма на централната банка по отношение на регулацията на виртуалните пари. Те не са обезпечени с нищо и не могат да бъдат инструмент, в който да се влагат реални средства, смята държавният глава.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни