Реформата на еврозоната трябва да бъде факт до юни, заяви френският министър Бруно льо Мер в интервю за "Политико". Френският президент Еманюел Макрон и кабинетът му се борят за създаване на общ бюджет и назначаване на финансов министър на еврозоната, което значи риск от изолация за държавите, които не са приели т. нар. Европа на две скорости.
"Ако не можем да се придвижим напред през следващите три месеца, това на практика би значело, че не искаме наистина да го направим", коментира Льо Мер въпроса доколко реалистичен срок е юни.
"За да постигнем напредък, определихме кои са пречките. Техническите ни екипи работят по детайлите... Тове не е същата дискусия като преди. Вече не говорим само за идеи, обсъждаме всеки технически детайл, за да постигнем споразумение", коментира още Льо Мер.
Франция вече има план за осъществяване на реформата - първо Париж и Берлин трябва да се споразумеят, после следва разговор с другите две икономически сили във валутния съюз - Италия и Испания. Накрая ще се иска и съгласието на останалите 15 членове.
Подобен план обаче изглежда нереалистичен. Едва вчера Християндемократическият съюз на германския канцлер Ангела Меркел се споразумя със Социалдемократическата партия за започване на формални преговори за съставяне на правителство. Прогнозите на наблюдателите са, че правителство ще има през март. Това определено ще забави консултациите с Франция по реформата на еврозоната, която Меркел по принцип подкрепя. За общ бюджет и финансов министър се обяви и лидерът на социалдемократите Мартин Шулц.
49-годишният Льо Мер е единственият опитен политик от кабинета на президента Макрон. Той беше сред кандидатите за номинация на републиканците за кандидат-президент, но беше изместен от Франсоа Фийон. Още при избухването на скандала с роднинските назначения Льо Мер беше първият от партията, който оттегли подкрепата си от Фийон. По-късно той се присъедини към политическото движение на Макрон и получи поста на финансов министър.
Коментарите на Льо Мер идват в навечерието на първата среща на страните от Еврогрупата, ръководена от новия й председател Марио Сентено, избран в края на миналата година.
Французите щяха да изберат да напуснат Европейския съюз, ако бяха поставени пред същия избор като британците, заяви френският президент Еманюел Макрон в интервю за британската обществена медия Би Би Си.
"Вероятно отговорът щеше да бъде "да", ако контекстът беше същият. Но във Франция ситуацията е много различна", уточни Макрон.
България се надява на покана за валутния механизъм ERM II, известен като "чакалнята на еврозоната". Макар че това зависи от Европейската централна банка и позицията на Берлин и Париж, министърът на финансите Владислав Горанов заяви пред чуждестранни журналисти, че София ще поиска това до края на юни. Тогава изтича 6-месечният период, в който България председателства Съвета на ЕС. Въпреки похвалните слова на председателя на Еврокомиисята Жан-Клод Юнкер няма насърчение от страна на германския канцлер в тази посока. Предвид предстоящата реформа на еврозоната евентуално присъединяване на нови членове е спорно, коментират наблюдатели.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни