Папа Франциск нарече фалшивите новини зло и призова журналистите да изпълняват мисията си в търсене на истината, предадоха световните агенции. Главата на Римокатолическата църква направи това в нов документ, посветен на темата за социалните комуникации.
Посланията на папата, посветени на социалните комуникации, се публикуват ежегодно, по традиция няколко месеца преди Световния ден на социалните комуникации, установен от Католическата църква и отбелязван на 13 май.
Новият документ е озаглавен "Истината ще ви освободи - Фалшивите нови и и журналистиката за мира", съобщи БТА. В него Франциск казва, че първите фалшиви новини датират от библейски времена, когато Ева била изкушена да вземе ябълка от Райската градина въз основа на дезинформация от дявола, приел образа на змия.
"Стратегията на този изкусен "баща на лъжите" е мимикрията, тази лукава и опасна форма на съблазън, която си пробива път към сърцата на хората с фалшиви и примамливи аргументи", обяснява главата на Римокатолическата църква.
Папата допълва, че журналистите и потребителите на социални медии трябва да отбягват и да разобличават манипулативните "змийски тактики", които подстрекават към разделение с цел обслужване на политически и икономически интереси.
"Фалшивите новини са знак за нетолерантно и свръхчувствително поведение и водят само до разпространяване на арогантност и ненавист. Това е крайният резултат от неистината", казва папата в първото си подобно послание, посветено на темата за фалшивите новини.
Документът бе публикуван след месеци на дебати за това до каква степен фалшивите новини може да са повлияли на кандидатпрезидентската кампания в САЩ през 2016 г. и избирането на Доналд Тръмп за президент.
"Разпространението на фалшиви новини може да послужи за напредъка на определени цели, да повлияе на взимането на политически решения и да служи на икономически интереси", пише папата, осъждайки "манипулативното използване на социалните мрежи" и други форми на комуникация.
"Тези фалшиви, но звучащи правдоподобно новини са "подвеждащи", защото приковават вниманието на хората, като се позовават на стереотипите и на общите социални предубеждения като експлоатират моментни емоции, като страха, презрението, гнева и фрустрацията", допълва главата на Римокатолическата църква.
Той предупреждава, че неверните истории се разпространяват толкова бързо, че дори опроверженията на властите често пъти не могат да попречат да бъдат причинени щети и много хора са изложени на риска да "станат неволни съучастници в разпространението на пристрастни и безпочвени идеи".
Папата призовава за образование, което да помага на хората да различават истинските от фалшивите новини, да оценяват и да разбират новините, така че да разпознават фалшивите.
Франциск припомня, че журналистиката не е просто работа, а е мисия, че журналистите носят особената отговорност за спиране на фалшивите новини.
"Насред подхранването на бесове и трескавото търсене на сензационни новини журналистите трябва да помнят, че най-важното за информацията не е скоростта, с която тя е съобщена, или въздействието й върху аудиторията, най-важното са хората", казва папата.
Той допълва, че журналистите трябва по-малко да се концентрират върху сензационните новини, а повече върху изтъкването на причините за конфликтите.
Франциск разкритикува тази журналистика, която той нарича "сладникава" и която отказва да признае съществуването на сериозни проблеми или има привкус на сантименталност.
В документа папата цитира и откъс от романа "Братя Карамазови" на Достоевски, един от любимите му автори. Този пасаж гласи, че хората, които лъжат себе си и които се вслушват в своите собствени лъжи стигат до такова състояние, че вече не могат да различат истината в тях или около тях и така губят цялото уважение към себе си и към другите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни