Летището в македонската столица Скопие вече няма да носи името "Александър Велики", а магистралата със същото име ще се казва "Приятелство". Това стана ясно след срещата на премиерите на Македония и Гърция Зоран Заев и Алексис Ципрас в кулоарите на Световния икономически форум в Давос. Целта на разговорите между двамата беше постигане на напредък за разрешаване на 27-годишния спор за името на бившата югославска република.

Македония прие това име, когато обяви независимостта си от Югославия през 1991 г., но Гърция го оспорва оттогава, заявявайки, че това предполага териториални претенции за гръцка провинция със същото име, както и за историята на Гърция. Заради евроатлантическото и европейско бъдеще на Македония обаче се налага най-сетне да се намери решение по болезнената за народите от двете страни тема.

Името на летището - "Александър Велики", дразни особено много гърците, тъй като Македония е името на древногръцкото царство, управлявано от Александър Велики. Премиерът Зоран Заев не каза какво ще бъде новото наименование на аеропорта.

Гърция настоява страната да се нарича Бивша югославска република Македония, докато не се намери разрешение. Под това име страната е приета и в Организацията на обединените нации през 1993 г.

"За да демонстрираме на практика, че сме ангажирани с намирането на решение, обявявам, че ще променим името на летището и на магистралата", каза Заев в кулоарите на Давос. По думите на македонския премиер окончателното решение "трябва да бъде прието от двете страни и да удовлетворява интересите и на двете".

Двете страни се съгласиха да ускорят консултациите, които вече са в ход, каза гръцкият премиер Алексис Ципрас. "Ние не искаме просто да решим въпроса за името, но да поставим отношенията на двете страни на солидни основи", заяви той. Спорът за името е спирачка по пътя на Македония за присъединяване към Европейския съюз и НАТО.

Гърците са особено чувствителни по въпроса. Над 90 000 души демонстрираха в Северна Гърция на 21 януари (неделя) срещу всяко решение, което би включвало термина "Македония".

В Скопие се подготвят консултации за намиране на консенсусна позиция с участието на премиера Заев, президента Георге Иванов и лидерите на Демократичния съюз за интеграция Али Ахмети и на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицовски. Посредникът на ООН Матю Нимиц се очаква да пристигне в Скопие на 31 януари за разговори, които започват на 1 февруари. 



Преди разговора със Заев в Давос гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви пред европейските си партньори, че те не винаги схващат предизвикателствата на това да живееш с "агресивен" съсед като Турция, предаде Ройтерс. Ципрас определи споразумението между ЕС и Турция за мигрантите от март 2016 г. като "трудно, но необходимо". Той каза, че за Гърция е важно това споразумение да се спазва, да не се нарушава международното право и да не се застрашават националните й интереси.

Председателят на групата на Европейската народна партия Жозеф Дол заяви, че е налице добра възможност "да се намери взаимноприемливо решение в спора за името на Македония".