Парк "Витоша" трябва да се върне на софиянци, обяви в парламентарния контрол министърът на околната среда Нено Димов и каза, че има два варианта, по които се работи - приемане на нов план за управление на парка или изменение на съществуващия план.

Той откри, че по темата има десетгодишно забавяне, както и че "съпротивата за развитие" на парка трябва да се преодолее. Не стана ясно откъде идва съпротивата, за която министърът говори.

Димов отговори на въпрос на депутати от БСП каква е готовността за разработване, актуализация и приемане на плана за управлението на природен парк "Витоша" от страна на МОСВ и в какви срокове да се очаква. Със срокове обаче министърът не се ангажира. 

"Трудно е да се отговори кога може да бъде приет планът за Витоша, защото съществува потенциална възможност след преценката дали е необходима екологична оценка, да има съдебно обжалване. Успоредно с това сме разгледали на среща с кмета на Столичната община и с министър Красен Кралев възможността, ако влезем в тази процедура, да бъде изменен текущият план за Витоша, за да може да разреши планината отново да бъде върната на софиянци - нещо, което те отдавна заслужават. Така че ние имаме два варианта и ще видим кой от двата ще бъде възможно по-бързият, тъй като това е процес, който не трябва да бъде отлаган повече във времето."

Последният вариант на плана за управление на Витоша е внесен на 13 юни 2016 г., като преди това през февруари и март същата година е връщан за корекции, поясни Димов. През 2017 г. пък се е водила кореспонденция между Дирекция "Природен парк "Витоша" и МОСВ. През декември министерството е дало срок от два месеца на дирекцията за предоставяне на допълнителна информация дали ще е нужна нова екооценка.

"Очакваме тази информация да бъде предоставена до средата на февруари, за да продължи процедурата по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на природен парк "Витоша", обобщи министърът.

По думите на Нено Димов в момента пречката за развитие на Витоша е съществуващият план за управление на парка - направен бил така, че на практика блокира всякакво развитие не само на Витоша, а в комбинация и с това, което е прието в Закона за горите и е направено в плановете за управление - спира изобщо развитието на зимния туризъм в България.