БСП е готова със своя номинация за председател на новосформирания антикорупционен мегаорган, наречен условно Комисия "Антикорупция". В състезанието, определяно като състезание "с един кон" заради заявките, че е предизвестено и ще бъде спечелено от Пламен Георгиев, председателят на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), ще се впусне Николай Николов, член на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликта на интереси (КПУКИ). 

Любопитното е, че с новия закон Комисия "Антикорупция" реално е правоприемник на КОНПИ, а в нея се влива и Комисията за конфликт на интереси на Николов. Така реално за председателското място в новия орган ще се борят двама вече негови членове. 

Николай Николов е роден през 1972 г. Завършил е Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – магистър по право (1995 г.), сочи официалната му биография на сайта на Комисията за конфликт на интереси. Той е доктор по право в СУ (2011 г.). Има двадесет години юридически стаж, от които дванадесет в държавната администрация.

Работил е като стажант – съдия, юрисконсулт на община и търговска банка, адвокат, член на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност през първия ѝ мандат (2005-2010 г.). Завършил курс при административни и съдебни органи във Великобритания и Ирландия, провеждащи производства за гражданска конфискация (2008 г.). 

Има над 40 научни публикации, от които 4 монографии в областта на административното право и процес, гражданската конфискация и конфликта на интереси, включително във Великобритания. Участва като лектор в семинари, организирани от Националния институт на правосъдието. Назначен от Президента на Република България за член на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

"Изискванията към поста са високи и той има качествата. За всички тези години от работата на Николай Николов, няма никакви съмнения в професионалните му качества. Името му никога не се е забърквало в скандали предвид специфичната материя с която борави", представи днес по обяд в парламента кандидатурата на Николов депутатът от левицата Жельо Бойчев. - "Предвид дейността на новата комисия, председателят й трябва да не се поддава на натиск и да се ръководи само от закона".

Самият Николов очерта четири приоритета: равенство пред закона за всички граждани, превенция на корупцията, която е по-важна от "използването на многообразния репресивен механизъм", професионализъм в работата, отдалечен от "всякаква политическа среда и намеса" и "пропорционална и прецизна намеса в личния живот на гражданите".

Както Клуб Z писа, в четвъртък изтича крайният за номинации. В понеделник бе внесена тази на Пламен Георгиев, както се очакваше, от депутати от управляващото мнозинство от ГЕРБ и "Обединените патриоти". ДПС харесват Пламен Георгиев, въпреки че официално не са давали заявка за подкрепа. Отделно посочват, че имат прекалено малко депутати, за да имат големи претенции да излъчват собствен кандидат.

Георгиев  е роден през 1976 г. Завършил е право, както и магистратура "Право на ЕС" е СУ "Св. Климент Охридски". Има международни специализации, в т.ч. в САЩ, за борба с корупцията. Бивш следовател в столичното следствие, после става прокурор последователно в районната и в градската прокуратура, а после и във ВКП и в специализираната прокуратура. Носител е на наградата на името на Джовани Фалконе. Минава и през замминистерски пост. Оглавява КОНПИ през 2013 г., а мандатът му изтича в точния момент, за да оглави новия антикорупционен орган на 1 март 2018 г.

КОНПИ напомни напоследък за себе си, шумно налагайки запор на имущество на съиздателя на "Икономедиа" Иво Прокопиев на основание приватизационна сделка с изтекла давност.

 
Така левицата остана единствената партия в Народното събрание, която можеше да излъчи своя номинация. Миналата седмица лидерът й Корнелия Нинова проведе серия от срещи с потенциални кандидати, като явно накрая БСП се е спряла на Николов. От левицата обаче посочват, че все още не са водили разговори с ДПС и "Воля" за подкрепа. Щели да разчитат всеки един народен представител да гласува "по съвет", а не по партийна повеля.

Председателят на антикорупционното звено трябва да бъде избран до 23 февруари като има сериозна опасност парламентът да нахруши този законов срок и процедурата да навлезе и през март. Предстоят изслушвания на кандидатите, въпроси от граждански организации и пр. В едномесечен срок от избирането си председателят трябва да предложи екипа си от заместник и членове.

Предвижда се централното управление на новото мегазвено, в което се сливат автоматично КОНПИ, БОРКОР, комисията за конфискация, съответните дирекции в Сметната палата и ДАНС, да бъде настанено в сградата на бившия нотариат в София на бул. "Патриарх Евтимий". Сградата е паметник на културата, като, за да приюти състава на звеното, ще е необходим ремонт, изчислен на около 3 милиона лева. Дотогава "Антикорупция" ще работи разделена - всяко звено на настоящото си местонахождение.

Работата на бъдещата комисия е доста спорна. Със закона, на който президентът Румен Радев наложи и вето, очаквано бързо преодоляно, на "Антикорупция" бяха дадени огромни правомощия, в това число да прилага специални разузнавателни средства. Досега такива можеше да искат само прокуратурата, ДАНС, МВР и разузнаването. Комисията обаче няма разследващи функции и така и не стана ясно за какво ще се събира информацията от СРС, които иначе се прилагат само за разследване на тежки престъпления, за които се предвижда наказание от над 5 години затвор.

Подателите на сигналите за корупция пък няма да бъдат зашитени от ответно наказателно преследване, което поставя под въпрос мотивацията на гражданите да сигнализират за нередности.