Избраната за купувач на българския бизнес на ЧЕЗ скромна като активи "Инерком груп" благодари на консултантите и адвокатите, участвали в сделката, и на банките, които обаче не назовава. Създадената преди няколко месеца в Пазарджик фирма е с приходи от няколко хиляди лева, но беше избрана за купувач на най-голямата електроразпределителна компания у нас, която обслужва 2 милиона домакинства в Югозападна България, и ще плати над 320 млн. евро.
Преди месец, на 22 януари чешкият премиер в оставка Андрей Бабиш посети България. Неформалната визита бе именно заради сделката за активите на ЧЕЗ, а новината съобщи най-напред чешкото издание Lidovy Noviny, част от медийната империя на Бабиш. Така че очевидно още тогава името на купувача е било ясно, както и последвалия сценарий с оставката на министър Теменужка Петкова.
Предстои сделката да получи одобрение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Комисията за енергийно и водно регулиране и Комисията за финансов надзор.
"Инерком България беше избрана за купувач на всички активи на ЧЕЗ, a. с. в България. Договорът между дружествата от групата на ЧЕЗ и Инерком България беше подписан на 23.02.2018 г. Процедурата по продажбата, която привлече множество международни участници, се проведе съгласно законите на Република Чехия. Предстои сделката да бъде одобрена от българските регулаторни органи, едва след което ще бъде финализирана. След получаването на одобрението от регулатора и успешното приключване на сделката, се очаква "Инерком" да отправи търговско предложение до миноритарните акционери в “ЧЕЗ Електро България” АД и “ЧЕЗ Разпределение България” АД. Дружествата, обект на сделката са: “ЧЕЗ България” ЕАД, “ЧЕЗ Електро България” АД, “ЧЕЗ Разпределение България” АД, “ЧЕЗ Трейд България” ЕАД, “ЧЕЗ информационни и комуникационни технологии Българи” ЕАД, “Фри Енерджи Проджект Орешец” ЕАД и “Бара Груп” ЕООД", се казва в писмото.
В Пазарджик едноличният търговец Гинка Върбакова, която е на път да придобие активите на ЧЕЗ, е по-популярна с фирмата си "Риал стейтс" ЕООД, предаде БНР. Преди 4 години тогавашният общински съветник Румен Петков публично обявява, че въпросната фирма дължи на община Пазарджик 1 млн. лева неустойки заради скандално известния фотоволтаичен парк край пазарджишкото село Априлци. И към момента не е ясно дали неустойката е погасена и какъв е точният ѝ размер.
Името на Гинка Върбакова се свързва най-вече със село Априлци. През 2008 г. община Пазарджик продаде буковата гора в района, последва пълното ѝ изсичане въпреки протестите на хората там и последвалите наводнения в района. Четири години след това Гинка Върбакова стана обект на дискусии в местния парламент, като въпросът бе повдигнат от Петков, което впоследствие му коства мястото в общинския съвет.
По БНР юристът Румен Петков припомня как през 2008 г. кметът продава на Априлци дъбовата гора като гола нива, която от фирмата на Върбакова изсичат, за да направят фотоволтаик. Но се сдобиват и с 5900 кубика дървен материал.
В Пазарджик никой не знае коя е Гинка и никой не се е срещал с нея, а в града няма неин работещ офис, съобщава БНР. Никакъв коментар не е дал и кметът Тодор Попов, въпреки че втората й фирма - "Грийн билдинг БГ", от година е наемател на най-големия общински паркинг в Пазарджик. За семейната ѝ фирма "Инерком България" е известно,, че има три малки соларни мощности, включително и скромни активи.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни