С последното кадрово решение на президента на САЩ Доналд Тръмп Джина Хаспъл може да стане първата жена директор в историята на ЦРУ. Още когато беше назначена от Тръмп за заместник-директор на агенцията през февруари 2017 г., това вече беше пробив - за първи път жена стигаше до толкова висок пост в щатското разузнаване. Хаспъл е разузнавач от кариерата, колегите ѝ я харесват, защото действа като интегриращ фактор в общността. За нея високи оценки даде бившият директор на Националната служба за сигурност Джеймс Клапър.
Тя е в ЦРУ от 1985 г. и по-голямата част от тези 33 години е изкарала под прикритие. Това обяснява и защо за медиите в САЩ беше толкова трудно да открият нейни снимки, когато стана зам.-директор на ЦРУ. Хаспъл е с голям опит, тъй като е участвала в редица международни операции. Във Вашингтон е заемала няколко високопоставени позиции,включително заместник-директор на Националната служба за прикритие и заместник-директор на Националната служба за прикритие за външно разузнаване и тайни операции.
Тръмп похвали Хаспъл при номинацията ѝ днес като отбеляза, че двамата с Майк Помпео (досегашния ѝ шеф в ЦРУ, който замества Рекс Тилърсън като държавен секретар на САЩ) са "работели чудесно заедно повече от година и са изградили взаимно уважение".
"След 30 години като офицер от ЦРУ, за мен е чест и съм благодарна на президента Тръмп за възможността да бъде предложена за следващ директор на Централното разузнавателно управление", коментира Хаспъл повишението си пред "Вашингтон пост".
В биографията ѝ обаче има доста тъмни петна. През 2002 г. тя ръководи затвор на ЦРУ в Тайланд, където заподозряни като терористи са разпитвани и, както разследване по-късно установява, подлагани на жестоки мъчения. Самата тя е играла голяма роля при разпитите с изтезания, сочи разследване на "Ню Йорк таймс" от 2017 г. По-късно тя е замесена в унищожаването на записите от разпитите. Смята се, че е участвала в разпитите на поне двама от задържаните Абу Зубаядах и Абд-ал-Рахим ал-Нашири. Смята се, че е използвана т. нар. Waterboarding техника. При нея разпитваният е завързван за дъска, която е леко наклонена, върху устата му се слага кърпа и започва да се излива вода върху лицето му като в един момент той диша все по-трудно и има усещането, че белите му дробове се пълнят с вода. Това е много опасно и крие реална заплаха за живота на подлагания на тази "техника".
След 11 септември на мъчението са били подлагани трима задържани от ЦРУ. Абу Зубаядах, обвинен, че е помагал на Ал Кайда, е първият, който минава през това изтезание. В затвора на ЦРУ в Тайланд, 83 пъти. Друг член на Ал Кайда Абд- ал Рахим ал -Нашири, обвинен в участие в атентан в Йемен през 2000 г. , е подлаган на това изтезание два пъти в Тайланд. Кхалид Шейх Мохамед, обвинен, че е един от главните организатори на атаките от 11 септември, минава през изтезанието 183 пъти.
"Техниката" е мъчителна - причинява конвулсии и повръщане. Вътрешен доклад на ЦРУ описва състоянието на Кхалид като "серия от почти удавяния". Абу Зубаядах преставал да реагира, а от устата му излизали мехурчета.
Сред другите мъчения, на които са подлагани задържаните в затвора на ЦРУ, са били лишаването от сън, поставянето на хора в ковчези, глад и т. н.
Методът за изтезания с наливането на вода датира от средните векове, в САЩ започва отново да се прилага след 11 септември 2001 г. Забранен е при президента Барак Обама.
В интервю по ABC News преди време Доналд Тръмп беше попитан какво мисли за тази "техника". Той отговори, че е питал хора на най-високо ниво в разузнаването:
"Работи ли, работи ли мъчението?". И отговорът бил: "Да, абосолютно". При което той отиде по-далече и обяви: "Дали смятам, че работи? Да, абсолютно".
Оше при назначаването за зам.-шеф на ЦРУ на Джина Хаспъл "Ню Йоркър" написа: "Изглежда, че дебатите за изтезанията в ума на президента, ако въобще е имало такива, са приключили".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни