Министерството на външните работи на Русия публикува списък от 14 въпроса, които руското посолство е отправило към британското МВнР във връзка с изфабрикуваното против Москва „дело Скрипал“, съобщи агенция РИА Новости, цитирана от "Фокус". Подобни въпроси има и към Франция.
Русия иска пояснение защо ѝ отказват правото на консулски достъп до двамата ѝ граждани, които пострадаха на британска територия. Освен това, Москва пита какви противоотрови и в каква форма са дадени на отровените, а също така и как тези противоотрови са се оказали в британските лекари на мястото на инцидента.
Ето и още въпроси към Великобритания:
- На основание на какви маркери е установен предполагаемия „руски произход“ на веществото, използвано в Солсбъри и има ли Великобритания контролни образци от бойното отровно вещество, което Лондон нарича „Новичок“?
- Разработвали ли са се във Великобритания образци от това вещество или негови аналози?
- На какво основание е привлечена Франция да сътрудничи в разследване на инцидента, в който са пострадали руски граждани и по какъв начин Париж участва в делото? Дали Великобритания е уведомила Организацията за забрана на химическо оръжие (ОЗХО) за това си решение?
Освен това от посолството изразиха увереност, че „с постъпването на нова информация ще се появят и нови въпроси“.
Въпросите към Франция:
Руските дипломати отправиха нота по „делото Скрипал“ и в МВнР на Франция, в която има десет въпроса.
Посолството се интересува, на какво основание Париж е привлечен да сътрудничи в разследването на Великобритания на инцидента в Солсбъри и отправила ли е френската страна официално уведомление до ОЗХО, че се включва в делото.
Русия също така иска да ѝ бъде отговорено какви доказателства по делото Лондон е предал на Париж и присъствали ли са френски експерти при взимането на биоматериал от семейство Скрипал и провеждали ли са се изследвания на пробите във Франция.
Москва иска да ѝ бъде изяснено има ли във Франция контролни образи от веществата, наречени във Великобритания „Новичок“, или негови аналози, както и разработвали ли са се образци на вещества от този тип или негови аналози във Франция.
Русия чака отговор и на въпроса как френските специалисти са стигнали до извода, че това вещество е употребено.
От руското МВнР биха искали да знаят, с какви експертни знания разполага Франция в областта на изучаването на бойните отравящи вещества от този тип или неговите аналози и на основание на какви признаци френските специалисти са установили „руския характер“ на произхода на веществото, използвано в Солсбъри.
Работилият за британските специални служби бивш сътрудник на Главното разузнавателно управление (ГРУ) (Военното разузнаване) на Русия Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия бяха отровени в английския град Солсбъри на 4 март. Лондон твърди, че към отравянето на Скрипал с вещество А234 е причастна руската държава, Москва отрича и иска доказателства. През тази седмица повечето страни от Европейския съюз, както и САЩ, Канада, Норвегия, Украйна и др, решиха да изгонят руски дипломати в солидарност с Великобритания по случая „Скрипал“. Москва предприе аналогични ответни мерки.
Българската позиция е, че няма да гоним руски дипломати, докато не получим неопровержими доказателства за ролята на Москва в отравянето на бившия двоен агент.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни