Децата, останали без родител, ще получават помощи, независимо дали родителите им имат години осигурителен стаж или не. Това предвижда законопроект, който главната омбудсманка Мая Манолова внесе днес в парламента.
В момента сираците получават наследствена пенсия, само ако родителят или родителите са се осигурявали поне 3 години.
"Децата-сираци веднъж са наказани от съдбата, и втори път - от държавата. На практика детето не е виновно, ако родителят му не се е осигурявал", обясни позицията си Манолова.
Тя определи разпоредбите като "безумни и несправедливи". Отбеляза и че от миналата година работи по въпроса. Още тогава социалното министерство и лично министърът Бисер Петков са поели отговорност да предложат такива законови промени. Но вече 5 месеца няма предприети действия.
"Предлагаме също така размерът на персоналната пенсия да се определя след анализ, проверка и разследване на случая спрямо потребностите на детето. А ако това е твърде сложно за социалното министерство, тя да е в размер на една минимална заплата."
Идеята на Манолова е да се дава една помощ на дете в бедно семейство, по-малка - ако има жив друг родител, който има добри доходи. В момента минималната работна заплата е 510 лв.
"Става дума за 5800 деца, мисля, че българската държава може да си позволи този разход", отбеляза Манолова.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни