В Русия рублата от известно време губи стойност – през последните дни дори драматично. Високата инфлация в страната вероятно ще усилва този процес. Министърът на финансите Силуанов обаче вижда положителни ефекти. Някои анализатори смятат и че отслабването на рублата е било поискано от Кремъл.

От началото на август руската рубла е загубила почти една четвърт от стойността си. Курсът й спрямо долара на САЩ и китайския юан е спаднал с повече от 24 процента. Според данни на LSEG в сряда рублата е била 106,40 за един долар.

Рязкото падане изненада икономистите. Те прогнозираха в анкета на Reuters през началото на ноември, че руската валута ще успее да защити границата от 100 рубли за долар.

"Пазарът очаква реакцията на финансовите власти на обезценката на рублата", заявиха анализаторите от брокерската компания BCS. Според тях покупките на чуждестранна валута наподобяват "паника в условия на несигурност".

Слабата национална валута вероятно ще увеличи инфлацията в Русия, тъй като вносните стоки ще поскъпнат. Централната банка прогнозира, че спад на рублата с 10 процента може да увеличи инфлацията с 0,5 процентни пункта.

"За Централната банка това е предизвикателство в борбата с растящите цени", заяви икономистът Евгени Коган.

Валутните власти се опитват да противодействат, като вдигат основния лихвен процент до 21 процента – най-високото ниво от 2003 г.

"Курсът на валутата е благоприятен за балансиране на бюджета"

Някои анализатори прогнозират, че рублата може да падне до стойност от 115 до 120 рубли за долар до края на годината. За да се предотврати това, може да бъде задължено износителите да продават повече валута.

Последният спад на рублата беше засилен от новите санкции срещу руския финансов сектор. Според анализатори това води до прекъсвания в плащанията за външната търговия – особено за нефт и газ. Повечето големи руски банки, включително „Газпромбанк“, вече са обект на американски санкции и не могат да извършват транзакции в долари. Единствената им възможност да търгуват с валута е чрез внос на големи количества доларова наличност.

Министърът на финансите Антон Силуанов вижда в отслабването на рублата предимство.

"Не казвам дали курсът на валутата е добър или лош", заяви той на финансова конференция в Москва. "Просто казвам, че курсът е много, много изгоден за износителите." Освен това това помага на руското правителство да увеличи приходите си от данъци върху енергийните ресурси и износни мита.

"Основната причина за такова значително отслабване е, че то е желано", заяви анализаторът Николай Дудченко от финансовата фирма Finam. "Курсът е много благоприятен за балансиране на бюджета."

За да спре драматичното обезценяване на рублата, руската централна банка се оттегля от покупката на чуждестранна валута на вътрешния пазар. Това може действително да обърне спада на курса, макар че валутата все още е на най-ниското си ниво от дълго време. Ходът наистина донес естабилизация поне засега - според данни от Московската борса (MOEX), рублата отбеляза и леки печалби спрямо китайския юан, като достигна стойност от 14,60 рубли за юан.

Друго обяснение за срива на рублата са новите санкции на САЩ срещу „Газпромбанк“. Те доведоха до паникьосани покупки на валута на пазара, което според топ мениджъра на руската ВТБ банка Дмитрий Пянов.

Повечето от големите руски банки, включително и „Газпромбанк“, вече са засегнати от американски санкции и не могат да извършват транзакции в долари.

До 20 декември е определен срок за извършване на транзакции с Газпромбанк. До този момент Русия трябва да намери друга платежна схема за своите западни енергийни клиенти. Много от санкционираните банки купуват долари и евро в чужбина и ги внасят в брой със самолет от държави, които не са наложили търговски ограничения на Русия.