Министерството на външните работи на Германия извика на разговор руския посланик в Берлин заради отнемането на акредитацията и експулсирането на двама журналисти от германската обществена телевизия ARD в Москва.
"Изгонването на служителите на ARD от Русия е неприемливо, а обяснението е абсолютно погрешно и лъжливо. Ние осъждаме това категорично", заяви министърът на външните работи Аналена Бербок.
Кореспондентът на ARD Франк Айшман и техническият служител на ARD-студиото в Москва, Свен Фелер, трябва да предадат акредитациите си до 16 декември. Без акредитация те не могат да работят на място.
Според руското министерство на външните работи този ход е отговор на предполагаемото изгонване на кореспонденти на руската държавна телевизия от Германия. Телевизионният канал "Първи канал" по-рано съобщи, че е бил подканен от германските власти да затвори офиса си в Берлин – твърдение, което веднага беше отхвърлено в Берлин.
Бербок обвини руското правителство в "пропагандна битка с неверни твърдения".
Руснаците не са били изгонени, а са изтекли разрешенията им за пребиваване и е трябвало да ги удължат, а ако са получили отказ, това е въпрос на местните власти в Берлин, а не на федералното правителство, посочи Бербок.
Отговорната Федерална служба по имиграция в Берлин съобщи, че е отказала разрешителни за пребиваване на петима души от няколко руски медии - четирима журналисти и една съпруга. Като една от причините за отказите, според съобщенията, е, че тези журналисти разпространяват дезинформация и пропаганда за дискредитиране на Запада и ЕС. Службата се е позовала и на пакета санкции на ЕС, който обхваща и руски медии.
Говорителят на руското министерство на външните работи заяви в Москва, че журналистите на руски медии в Германия били подлагани на натиск повече от година. Москва предупредила германското външно министерство преди половин година, че това ще доведе до ответни действия.
Русия значително затрудни работата на чуждестранните журналисти след началото на войната срещу Украйна. Необходимите за работата акредитации сега се издават на кореспонденти от т.нар. "неприятелски държави" само за три месеца, а не за една година.
Освен това рисковете при репортажите се увеличиха: руското контраразузнаване ФСБ арестува кореспондента на Wall Street Journal Еван Гершкович през март 2023 г. по обвинение в шпионаж – руски съд го осъди на 16 години затвор. Той беше освободен през лятото при голяма размяна на затворници. Вече малко преди войната руските власти затвориха офиса на Deutsche Welle в Москва. Москва обясни това с забраната за излъчване на немското издание на кремълската телевизия RT.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни