Европейските лидери са по-млади, мъже и оглавяващи антисистемни партии.

Така изглеждат тенденциите в политическото водачество на континента през 2018 г. Един от първите, който олицетворява тази вълна,  е 40-годишният тогава Алексис Ципрас, който идва на власт в разгара на финансовата криза на Гърция през 2015 г. По-скорошна вълна от все по-млади управленци започва от 2017 г., отбелязва "Политико" - с избирането на Лио Варадкар (днес на 39 г.), министър-председател на Ирландия, и на френския президент Еманюел Макрон (вече на 40 г.). Австрийският премиер Себастиан Курц, който е едва на 31 г., доста допринася за свалянето на средната възраст на управляващите националните държави в Европа. 

Себастиан Курц е 31-годишният министър-председател на Австрия.
Премиерът на Ирландия Лио Варадкар.

В Италия двамата лидери на антисистемните партии, които сформираха правителство след изборите, също са недотам стари - Матео Савини, водачът на Лигата е на 45 г., а неговият коалиционен партньор е връстник на Курц - Луиджи ди Майо е на 31 г.

В Испания след оставката на Мариано Рахой на власт дойде социалистическо правителство, оглавено от 46-годишния Педро Санчес. Всички те свалят средната възраст на националните лидери в Европа под 50 години и това се случва за първи път в историята на Стария континент.

 
Педро Санчес набързо и без избори стана премиер на Испания.

Най-старият управленец в глобалната класация е 92-годишният премиер на Малайзия Махатхир Мохамед, най-млад е премиерът на Сан Марино - 27-годишният Матео Чачи.

Ако Мариян Шарец, 40-годишният комедиант, който оглавява лявата популистка партия в Словения, беше спечелил наскоро провелите се в страната му парламентарни избори, средната възраст в Европа щеше да падне още повече, отчитат от "Политико".

Италианският премиер Джзепе Конте, който след доста вълнения и несигурност все пак направи правителство, е на 53 г. Той е с около десет години по-млад от предшественика си Паоло Джентилони.

Има и изключения от тази тенденция.

Дори и сред лидерите на партии, които се обявяват срещу политическия истаблишмънт, има доста възрастни - Александър Гауланд, който е един от водачите на "Алтернатива за Германия" и който предизвика един от скорошните скандали около крайнодясната партия с опита си за омаловажаване на нацизма като "курешка" на фона на хилядолетната история на Германия, е на 77 години. Унгарският премиер Виктор Орбан е по-млад, но със своите 55 години е твърдо в графа 50+.

По света - господарят на Белия дом, който играе по свои особени правила, Доналд Тръмп на 14 юни ще стане на 72 г.

В матрицата на пазители на ЕС - германската канцлерка Ангела Меркел и тримата главни на съюза - председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер (на 63 г., както и Меркел), на Европейския съвет Доналд Туск  (61 г.) и на Европейския парламент Антонио Таяни (64 г.) - са в квадранта на Стара Европа.

Там е и малко по-младият български министър-председател Бойко Борисов, който ден преди Тръмп ще празнува рожден ден - на 13 юни ще стане на 59 г.