Властите претърсиха повече от 20 адреса и запечатаха два офиса в Европейския парламент в четвъртък като част от голямо разследване за предполагаеми подкупи на китайския технологичен гигант Huawei в институциите на ЕС, предаде "Политико". Единият от обискираните офиси е на Адам Мухтар, помощник на новоизбрания евродепутат от ПП-ДБ Никола Минчев, който е бивш председател на българското Народно събрание.

Мухтар е съосновател на групата EU40, чиято ръководителка Ева Кайли е ключова фигура в разследването по скандала "Катаргейт", който избухна през декември 2022 г., когато близкоизточната държава беше обвинена, че се е опитала да въздейства на политиките на ЕП, като е купувала подаръци на евродепутати.

Ето какво коментира Минчев по случая в позиция, раззпространена чрез БТА:

"Днес по обяд, в Страсбург, където се провежда сесията на Европейския парламент, служители на ЕП запечатаха офиса на единия ми асистент - служител в ЕП от почти 20 години. Нямам повече информация за момента, и не разполагам с никакви подробности, нито потвърждение дали е свързано текуща проверка на ЕП. Независимо от това, настоящата ситуация налага да преустановя съвместната ни работа, за което вече съм уведомил и главния секретар на Европейския парламент".

Мухтар потвърди пред "Политико", че офисът му е бил запечатан, но отрече да е извършвал каквито и да е престъпления.

Другият запечатан офис е принадлежал на асистенти, работещи за италианските евродепутати от ЕНП Фулвио Мартушиело и Марко Фалконе.

Властите "водят разследване по предварителни обвинения в корупция, фалшифициране на документи, пране на пари в Европейския парламент", каза говорител на белгийската прокуратура. Предполагаемите неправомерни действия са извършвани "редовно и много дискретно от 2021 г. до днес под прикритието на търговско лобиране". Разследваните случаи включват "възнаграждения за заемане на политически позиции, подаръци като храна, пътни разходи и редовни покани за футболни мачове... с оглед насърчаване на чисто частни търговски интереси в контекста на политически решения". Полицията е обискирала 21 адреса в Брюксел, Фландрия, Валония и Португалия и няколко души са арестувани, добавиха от прокуратурата.

Изданията Follow The Money, Le Soir и Knack цитират разследващите органи, които твърдят, че "в радара" са им около 15 бивши и настоящи евродепутати.