Обединените патриоти внесоха днес проект за нов Закон за българския език. За него съобщи на брифинг в парламента председателят на групата и лидер на "Атака" Волен Сидеров.
"Не става въпрос за поправка, нито за решение на парче, а за изцяло нов Закон за българския език. По този начин ние изпълняваме една конституционна необходимост", обяви той.
Всъщност това е пореден опит на националистите да внесат подобен закон, ползвайки като основен довод чл. 36 на Конституцията, според който: "Случаите, в които се използва само официалният език, се посочват в закона". Но такъв закон няма. Досега предложенията им биваха отхвърляни.
Сидеров подчерта, че основна цел на закона е да се окуражава ползването на български книжовен език, на кирилица, както и употребата на официалния език от институциите. И даде пример с надписите по униформите на българските полицаи, които са само на английски - а трябва да бъдат и на български.
В действителност новият закон е почти идентичен с миналогодишното предложение. Той предвижда наказания за администрацията, ако ползват чужд език. Прецизира писмеността в България като "българската форма на кирилицата". Предвижда мерки за окуражаване на изучаването на български от чужденци или граждани, на които не им е роден. Изисква обществените медии да използват само български, освен при определени изключения.
Предвижда се създаването и на две нови институции - Български институт "Св. св. Кирил и Методий", който да отговаря за преподаване на българския език в чужбина, и Съвет за българския език, който да следи за промените в книжовния език и налагането на глобите, предвидени в закона.
Има обаче и някои любопитни допълнения - например изцяло новият чл. 11, според който "улици, площади, институции... топографски и географски обекти" се кръщават само с български имена - тема, която Патриотите наскоро повдигнаха на местно ниво с прекръстването в Стара Загора.
Държавата трябва и да създаде нови български електронни шрифтове. Националистите искат и стандарт за българската кирилица, която според тях има ключови разлики от руската и други форми на азбуката, според тях.
За разлика от миналогодишния проект, този има и задължителната вече оценка за въздействие, където например се споменава, че Съветът за български език ще се нуждае от незначителните 100 000 лева бюджет. Пълния законопроект можете да видите тук.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни