Рейтингите на руските управляващи и по-специално на Владимир Путин се върнаха с години назад, констатира "Ведомости", сочейки за причина замисляното вдигане на възрастта за пенсия в Русия.
Според вестника рейтинговият спад може да бъде спрян само с "ефективна дискусия за пенсионната реформа" - по данни на Фонд "Обществено мнение" (ФОМ) изборният рейтинг на президента Путин се е сринал за седмица от 62 на 54 процента. Това съобщава БТА
Руското правителство е назначено от Путин и в очите на хората тъкмо той е отговорен за вземаните решения; рейтингът му впрочем "започна да се движи от поскъпването на бензина", посочва Григорий Кертман от ФОМ. Мнозина виждат в планираната реформа "несправедлива мярка", но "трагедия няма, рейтингът на президента все още е висок, а той впрочем още не е заявил позицията си", коментира Валерий Фьодоров, шеф на социологическата агенция ВЦИОМ.
Събитията ще се развият според това доколко ще успее властта да обясни същината, параметрите на реформата и дългосрочните последици. Това обаче е дългосрочна задача, а реформата бе обявена едва преди 10 дни, отбелязва Дмитрий Бадовски, ръководител на мозъчния център ИСЕПИ.
Руските власти ще трябва да направят недвусмислена стъпка, за да покажат, че са на страната на гражданите. Но засега няма никакъв отговор в името на какво всички трябва да затегнат коланите. При положение че обществото е отвикнало от реформи, това се приема с обида, изтъква политологът Михаил Виноградов.
Основната цел на правителството е да повиши пенсиите както на днешните, така и на бъдещите пенсионери, заявява в интервю за "Известия" министърът на труда и социалната защита Максим Топилин.
Руските синдикати и партиите излизат на улицата, предупреждава обаче "Комерсант" в заглавие на статия за протести, готвени за тази седмица "практически във всички региони" на Русия. Първите митинги се състояха още в петък. Местните власти невинаги разрешават акциите - позовават се ту на световното по футбол в Руската федерация, ту на призиви "за бунтове", отправяни в интернет, пише изданието.
Според опозиционния "Новая газета" протестите са "неизбежни, тъй че властите ще ги оглавят" и същевременно са готови на отстъпки.
Кремъл може да е сключил съюз със синдикатите и по-специално с Федерацията на независимите профсъюзи в Русия (ФНСП). Защото е къде по-удобно да склони на компромис с лоялни активисти, отколкото да си има работа с политизиран протест като акциите на опозиционера Алексей Навални, обясняват експерти на всекидневника, цитиран от Би Би Си.
ФНСП включва синдикати, не само лоялни към властта - те са най-големите собственици и работодатели в страната и "по принцип действат твърде съгласувано с властите, защото се страхуват да не изгубят имуществото си", коментира Сергей Храмов, оглавяващ Съюза на профсъюзите в Русия. Руските синдикати "нямат радикална нагласа против реформата" и "някак не вдъхновяват хората". Затова е скучно човек да протестира с ФНПР и комунистите, а с Навални не е скучно, затова пък е опасно, казва политологът Алексей Макаркин.
За да се втурнат хората масово на улицата, освен възмущение трябва да усещат, че са силни, че "ще накарат властта да се съобразява с тях". Ако пък няма усещане за сила, а обезсърчение, повечето ще си останат вкъщи, резюмира аналитикът Абас Галямов. Руската рок група "Център" е записала два нови клипа, озаглавени "Сбогом, пенсио" и "Пенсията се сбогува с теб", съобщава "Новие известия".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни