Решението за приемането на България в чакалнята за еврозоната може да бъде взето до два дни.
Това заяви днес в Брюксел Валдис Домбровскис - еврокомисар за еврото и социалния диалог, финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовия пазар. Той участва в заседание на финансовите министри от Еврогрупата и представители на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Домбровскис потвърди, че България е изпратила писмо с молба за приемане в чакалнята на еврозоната , известна още като Механизъм на обменните курсове, или ЕRM II, както и в банковия съюз. Перспективите на страната ни ще бъдат обсъдени днес в разширен формат.
"От Еврокомисията можем да кажем, че подкрепяме стремежа на България да везе в еврозоната", увери комисарят.
"България изпрати писмо с предварителни ангажименти. Ще последва формалното подаване на молба. Решението за приемането в ЕРМ-2 може да бъде взето много бързо. Ако всичко е наред, тома може да стане до два дни", допълни Домбровскис.
България трябва да бъде похвалена заради ангажиментите, които поема, каза и председателят на Еврогрупата Мариу Сентену.
В изявление на Съвета на ЕС министрите на страните от еврозоната обявиха готовност за приемането на България в т. нар. чакалня на общата валута след около година. Оценката ще бъде извършена от Европейската централна банка (ЕЦБ). Изявлението е разпространено съвместно с Европейската комисия, българското министерство на финансите, Българската народна банка.
Приветстваме намерението на българските власти да предприемат необходимите стъпки за присъединяване към механизма ЕРМ II, се посочва в текста. Допълва се, че нашата страна приема задължения в области на политиката, които са особено важни за плавния преход. Очаква се по отношение на банковия надзор нашата страна да изпрати искане за пристъпване към тясно сътрудничество с ЕЦБ по съществуващите процедури, както и да предприеме необходимата подготовка, включително оценка от ЕЦБ.
Отбелязва се, че България ще насочи усилия към укрепването на институциите, устойчивостта на финансовия сектор, повишаване на ефективността на икономическите структури.
ЕК и ЕЦБ ще наблюдават приложението на тези ангажименти и когато установят изпълнението им, ще бъде взето решение за присъединяване на нашата страна към чакалнята на еврото. Решението ще се основава на оценката на ЕЦБ, изготвена по правната рамка. Това означава България да се присъедини едновременно към чакалнята и към банковия съюз. Може да се очаква ЕЦБ да изготви оценката си в срок около година след получаването на официалното искане на България за задълбочено сътрудничество с банката. Това може да се възприема за началната дата на сътрудничеството и прилагането на последвалите препоръки.
Призоваваме българските власти да приложат задълбочените реформи, залегнали в механизма за сътрудничество и проверка, заради важността им за стабилността и целостта на финансовата система, се посочва в изявлението. Занапред ще прилагаме сходни изисквания към държавите в ЕС, които искат да пристъпят в чакалнята на еврото, на основата на еднаквото отношение, се допълва в текста.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни