И в крайна сметка дюната дюна ли е?
Така кметът на община Царево Георги Лапчев обобщи казуса с Корал, който и тази година породи много спорове и скандали. Както е известно, 120 дка от гората зад плажа е собственост на испанската фирма "Ибердрола Инмобилария", която има инвестиционни намерения в района. 90 дка обаче представляват дюни, които по закон са държавна собственост и върху тях не може да се строи. Нанесени са в специализираните карти, но не и в кадастъра и в същото време, според готвения Общ устройствен план (ОУП) на общината са предвидени за изграждане на курорт.
Лапчев бе гост в сутрешния блок на бТВ.
"Силно вярвам, че тази година ще видим светлина в тунела. То е сага за цялото Черноморие, не само за община Царево - вярвам, че до края на 2018-а Царево ще има своята екологична оценка (в ОУП), която е препъникамъкът от 10 години насам", посочи той.
Ще победи ли бетонът природата?, попита водещата.
И последва отговор-разсъждение що е то бетон:
"С времето бетонът се превърна наистина в обидна дума. Но какво означава дали бетонът ще победи природата или не. Истина е, че бетонът е строителен материал. Община Царево има 64 км брегова ивица. 90% от населението живее по бреговата ивица. Ние все пак някъде трябва да живеем, нашите сгради трябва да бъдат изградени от някакъв материал. Никой от нас не желае да се пре- презастрои и това е едно клише, което се налага от хора, които виждат морето само два месеца в годината"
На възражението на водещата Жени Марчева, че всяка година се строи все повече и повече и след 20 години вероятно от морето ще е останало съвсем малко, Лапчев отговори:
"Навярно ще е така, драга Жени, защото..., когато няма регламент и правила се достига до такива грозни гледки, които за щастие на Южното Черноморие не са налични. На север наистина се допуснаха грешки. ОУП е основата и когато там се каже ще бъде зелена ивица и там няма да се строи, никой няма да може да строи и след 20 години като дойдете, ще е зелено".
"Темата Корал вече докрай досади на хората, каза още кметът - Корал е само 400-500 метра. Не мога да разбера каква е тази обсесия над Корал, каква е тази крайна фиксация. Въпросните испанци са едни от многото със собственост зад плажовете. Това са 10 човека, които са намерили начин да крещят. Общината се съдии с въпросните испанци, защото желаят да подновят разрешенията си за строеж, но са с изтекли екооценки и законът ни задължава да сме против. Тези хора ще могат да построят това, което е по закон. Много се говори за това как ще се застроят дюните - не могат да се строят дюни. Общината винаги го е казвала това нещо. Ако имаме недвусмислено доказана дюна... по закон дюна не се строи. Испанците също бяха при мен и ми казаха, че знаят."
Марчева попита защо след като знаят, че не може да се строи върху дюни, от "Ибердрола" са си купили точно дюни, Лапчев отвърна:
"Те не са купили само дюна. И в крайна сметка дюната дюна ли е? Аз не съм специалист по дюни".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни