Виена за първи път измести от лидерската позиция Мелбърн в класацията за най-добър град за живеене, изготвяна от аналитичното подразделение на британското списание "Икономист" - "Икономист интелиджънс юнит" (Economist Intelligence Unit - EIU), предадоха световните агенции.
Мелбърн оглавяваше класацията седем поредни години. Тази година понижената заплаха от терористични нападения в Западна Европа, както и ниското равнище на престъпност помогнаха на Виена да заеме първото място, отбелязва Ройтерс. Австрийската столица редовно оглавява по-широкообхватен индекс, изготвян от консултантска компания "Мърсър" (Mercer), за качеството на живот в градовете.
Докладът на "Икономист интелиджънс юнит" обхваща 140 града по света и ги класира по критерии като стабилност, здравеопазване, култура, околна среда, образование и инфраструктура.
Първите десет места в класацията са разпределени между Австралия (Сидни на 5-о място, Аделаида на 10-о място), Япония (Осака на 3-то място, Токио на 6-о място), Канада (Калгари на 4-то място, Ванкувър на 6-о място и Торонто на 7-о място) и Дания (Копенхаген на 9-о място).
Само 0,7 процентни пункта делят Виена и Мелбърн. За Осака се отбелязва подобряване на обществения транспорт, както и непрекъснатото понижение на равнището на престъпност, което е довело до по-високо класиране при критериите инфраструктура и стабилност, така че японският град е на 0,7 процента след Мелбърн.
Хамбург, Хелзинки, Пърт в Австралия и Оклънд в Нова Зеландия са изпаднали тази година от челната десетка, посочва ДПА.
Продължителната относителна стабилност в Западна Европа е причината да се подобри класирането на няколко града спрямо предишните години с изключение на Варшава.
Най-трудни за живеене са градовете Дамаск (Сирия), Дака (Бангладеш), Лагос (Нигерия), Карачи (Пакистан) и Порт Морсби (Папуа-Нова Гвинея).
В класацията на "Икономист интелиджънс юнит" по-напред се класират средно големи градове в богати страни, които често са със сравнително ниска гъстота на населението. По-големите градове, които са по-пренаселени, често имат по-високо равнище на престъпност. Лондон например е на 48-о място в класацията.
Виена, някога столица на огромна империя, все още не е достигнала населението си отпреди Първата световна война от 2,1 милиона души. Градът има много зелени пространства, езера с плажове и лозя с невероятна гледка към столицата. Общественият транспорт е евтин и ефективен.
Освен подобрената като цяло ситуация със сигурността в Западна Европа Виена се представя добре и заради ниското равнище на престъпност, посочва редакторката на проучването Роксана Славчева, цитирана от Ройтерс.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни