Червени "зебри" до училища и детски градини вместо традиционните пешеходни пътеки предлага Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с промени в наредба №2 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка. От МРРБ са предложили за обществено обсъждане и изменения в още две наредби, които могат да се видят в Портала за обществени консултации, както и на сайта на министерството. 

Основната цел е да се повиши безопасността на движението по пътищата, след като през март т. г. проверка, разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров, установи, че 2/3 от пешеходните пътеки в България са "откровено и отчайващо безхаберие". Екипи на МВР и МРРБ провериха около 14 000 от тях, а регионалното министерство беше задължено да направи регистър на пешеходните пътеки и да предложи промени в нормативната уредба. 

И от МРРБ се отчетоха с промени в: Наредба № 2 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка,  Наредба № 18 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци и в Наредба № 1 от 2001 г. за организиране на движението по пътищата. Наредба № 2 и Наредба № 18 са издадени съвместно с МВР и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Именно с промените в Наредба №2 се предвижда на места с концентрация на пътнотранспортни произшествия, до входове на училища, детски градини, площадки за игра и други, "зебрите" да са с пътна маркировка върху червена основа, "чийто клас на съпротивление на хлъзгане е не по-малък от класа на съпротивление на хлъзгане на пътната маркировка".

С измененията в Наредбата се регулират и участъците, в които могат да се изпълняват пешеходни пътеки на червена основа, тъй като досега те са били "изпълнявани по субективна преценка на различни места и във всякакви цветове". Проверката, разпоредена от прокуратурата, установи, че в някои градове има оранжеви (Пазарджик), червени или жълти пешеходни пътеки, въпреки че по закон маркировката трябва да е в бяло.

Промените, публикувани за обществено обсъждане, повишават и изискванията за осветяване на пешеходните пътеки с цел подобряване на тяхната видимост. Завишават се и изискванията към строителните продукти за изпълнение на маркировката на пешеходните пътеки. Известно е, че с цел възлагане на неколкократни поръчки за подновяването им цветната маркировка изчезва твърде бързо.

С основните промени в Наредба № 1 се цели подобряване на процеса на актуализация на генералните планове за организация на движението като се повишава контрола върху изпълнението му. Управляващият пътя (собственикът на пътя) се задължава да докладва резултатите от извършената проверка за обстоятелства, които могат да доведат до промяна на генералните планове, максимум на 5 години. Докладът, с оглед упражняване на контрол и одобряване на предложените мерки, ще се представя на министъра на регионалното развитие и благоустройството или на съответния общински съвет в зависимост от управляващия пътя.

Подобрява се и сигнализирането на пешеходните пътеки като се въвеждат изисквания за  по-високи характеристики на светлоотразяващите фолиа за пътните знаци, които ще осигурят повишаване на видимостта им. Това се предвижда с основните изменения в Наредба № 18 от 2001 г.

Какво констатира проверката на "зебрите"

“Зебрите” по републиканската пътна мрежа са 3531, от които 80% нямат надпис “Погледни” и не са спазени изискванията за ширина на пътеката. Обезцветена или напълно заличена е маркировката при 65%. Необходимо е да се поставят 4354 предупредителни знака. А 80 броя изобщо трябва да бъдат премахнат - като тези по магистрали, което е недопустимо.