Цената на природния газ се очаква да се увеличи с почти 14 на сто от 1 октомври, съобщава БТА. За крайните потребители увеличението няма да бъде с повече от около 8 на сто. Това ще се отрази на цените на парното и топлата вода, като се очаква между 3 и 9 на сто да се повишат сметките за топлинна енергия.
На днешното заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) беше разгледан доклад за утвърждаване на цени на "Булгаргаз" ЕАД, по които общественият доставчик ще продава природен газ на крайните снабдители и на клиенти, присъединени към газопреносната мрежа за последното тримесечие на тази година.
В доклада се посочва, че "Булгаргаз" ЕАД предлага за четвъртото тримесечие на 2018 г. да бъде утвърдена цена в размер на 456,65 лв./1000 нм3 или 43,41 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), което в сравнение с действащата цена е увеличение с 55,70 лв./1000 нм3 или с 13,89 на сто. В тази цена не са включени цените за достъп и пренос през газопреносната мрежа.
Председателят на КЕВР Иван Иванов увери, че за крайните потребители на природен газ увеличението няма да бъде с повече от 8 на сто.
От КЕВР подкрепят исканото от "Булгаргаз" увеличение на цената, защото става ясно, че има увеличение на алтернативните горива, които формират доставните цени на природния газ. Освен това друг фактор за определяне на цената е по-високият курс на щатския долар спрямо лева и калоричността на природния газ.
Омбудсманът Мая Манолова, която присъства на заседанието на КЕВР, каза, че регулаторът трябва по-подробно да посочи всеки един от ценообразуващите фактори, визирайки най-вече доставните цени на природния газ към входа на газопреносните мрежи. Освен това, според Манолова, от доклада не става ясно кои точно са алтернативните горива и на каква база са направени изчисленията от страна на "Булгаргаз" и КЕВР.
"Вие дължите обяснение, подробно и детайлно, защото в крайна сметка всяка десета ще повлияе върху цените на много други стоки и услуги", добави Мая Манолова.
Председателят на КЕВР отговори, че регулаторът не разполага с инструменти за въздействие върху цената на природния газ, защото тя се определя от външни фактори, които не са подвластни нито на КЕВР, нито на България.
Планираното увеличение на природния газ ще се отрази на цените на парното и топлата вода, като се очаква между 3 и 9 на сто да се повишат сметките за топлинна енергия. Увеличението ще е различно за различните градове.
Промяна в цената на парното от 1 октомври не се очаква в Русе, Перник, Сливен и Габрово, защото топлофикациите в тези градове работят на въглища.
Окончателното решение за цената на природния газ ще бъде взето на 28 септември от 10.00 часа на закрито заседание на КЕВР.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни